recyklace2

Recyklace, downcycling, upcycling

Pojem recyklace již není v dnešní době žádnou neznámou. Oblast třídění odpadu zná však ještě mimo recyklace další dva pojmy. Jsou jimi tzv. downcycling a upcycling, které rozhodně nemají nic společného s ježděním na bicyklu. Stejně jako u recyklace se jedná o druhotné zpracování materiálu.

Ze starých novin toaletní papír, ze starých skleněných lahví lahve nové, z plastových obalů funkční oblečení…

Většina z nás si správně vybaví, že pod termínem recyklace se schovává takové nakládání s odpadem, které vede k jeho opětovnému využití. Tříděný odpad se opakovaně (cyklicky) využívá jako druhotná surovina pro výrobu produktu nového.

Aby mohl být materiál recyklován, je nutné ho nejprve roztřídit podle druhu, k tomu mimo jiné slouží ony barevné kontejnery, o kterých se učí již děti v mateřských školkách.

Ne vždy se však původní materiál recyklací upraví do takové podoby, aby byl nový produkt stejně hodnotný jako zdroj původní a zpravidla také nemá takovou znovupoužitelnost. Většinou dochází k tzv. downcyklaci.

Foto: Flickr.com

V průmyslovém měřítku je zatím uplatňována spíše downcyklace.

Downcycling – snížení hodnoty recyklovaného materiálu

Tento pojem vychází z angličtiny a vyjadřuje druhotné zpracování materiálu nebo věcí, které však již nemají plnou hodnotu jako věc původní a jejich opakovaná znovupoužitelnost s každým dalším použitím klesá. Proto pojem down-(dolů) cyklace.

Typickým příkladem downcyclingu může být využití dřeva. To je v první fázi kvalitním stavebním materiálem, ve druhé dřevotřískou a ve třetí dřevěnou biomasou. Obdobně tomu může být u papíru: kvalitní křídový papír – novinový papír – kartonový nebo toaletní papír.

Řada z nás však, aniž by to vůbec tušila, provádí downcycling běžně doma – například nastrouháním tvrdého pečiva na strouhanku.

Upcycling – zvýšení hodnoty recyklovaného materiálu

Upcyklace je pravým opakem downcyklace – je však zatím spíše výjimečná. Opět vychází z anglického pojmu up-(nahoru) cyklace, kdy znovupoužitý materiál získává vyšší hodnotu a kvalitu než produkt původní. Nejsou tím však myšleny second handy, kdy se například starší textil znovu v nezměněné podobě nabízí k dalšímu nošení.

Nejznámějším příkladem je obal od zmrzliny, který je vyrobený z bioplastu se sníženou životností, do kterého jsou zároveň zapuštěna semena některých trav či rostlin. Takový obal se po zahození ve velmi krátkém čase (v řádu hodin) rozloží a semena vyklíčí. Jiným příkladem je výroba peněženek z vyřazených bezpečnostních pásů ojetých aut.

Samostatnou kapitolu pak tvoří upcyklace v umění. Vzniká celá řada uměleckých děl, k jejichž vzniku autoři používají nepotřebné, vyřazené či rozbité věci.

V běžném životě se s upcyklací setkáme například u různých kutilů, chatařů či chalupářů. Vždyť takový zrenovovaný a znovuvyužití starý nábytek také vlastně prošel upcyklací.

Velmi moderním se pak stává například nábytek z palet, sedáky nebo květináče ze starých pneumatik, košíky nebo ošatky upletené z papíru.

Zdroj: Wikipedie




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist