Rekonstrukce bytového jádra
Rekonstrukce bytového jádra je v mnoha případech nezbytnou podmínkou pro udržení standardu moderního bydlení. Jak k takové akci přistupovat?
Bytová jádra v podobě, jakou známe z paneláků sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, už nevyhovují potřebám moderního bydlení. A to jak z pohledu estetiky, praktičnosti ani hygieny. Jejich nevyčistitelné spáry a zákoutí jsou ideálním prostředím pro množení mikrobů a plísní, o vzhledu ani nemluvě. Proto je jejich přeměna, rekonstrukce nebo úplná likvidace aktuálním tématem všude, kde k tomu ještě nedošlo.
Základem je jasná představa
Zásah do bytového jádra je zásahem do koncepce celého bytu. V této souvislosti si musíme hned na počátku ujasnit, jak velký tento zásah bude, co vše chceme změnit a samozřejmě – kolik to bude stát. Podle těchto podmínek můžeme postupovat dvojím způsobem. V případě omezeného rozpočtu nebo menší chuti do radikálních změn můžeme přistoupit k částečné rekonstrukci, která vyřeší ty nejpalčivější problémy kolem jádra. Pokud máme odvahu a dost peněz, lze se pustit do zásahů, které změní dispozici celého bytu a v důsledku budou znamenat úplnou likvidaci bytového jádra. Čím rozsáhlejší naše plány budou, tím větší bude i potřeba konzultace s odborníkem – bytovým architektem.
Částečné řešení
I při variantě částečné změny můžeme postupovat s různou razancí. Nejmenším zásahem do fungování domácnosti bude pouhá výměna zařízení – armatur, keramických dílů, vany… V tomto případě se zásah nedotkne ani dispozice jádra, ani materiálu příček. Ze zdravotního hlediska tedy nebude mít větší účinek. I tak ale máme možnost oživit prostory hygienického zázemí bytu pomocí nejrůznějších materiálů i typů zařízení. Funkčnost prostoru lze zlepšit volbou vhodnějších rozměrů a tvarů zařízení. V malé koupelně ušetří místo asymetrická řešení – například zužující se vana může uvolnit prostor pro pračku apod. Také nová barevnost může sehrát pozitivní roli, pozor ale na přílišné barevné experimenty, koupelně sluší spíše světlé klidné barvy, které opticky zvětší její prostor.
Nebojme se být radikální
Skutečně účinným opatřením bude až odstranění původního umakartu jádra. Tady se již otevírá větší škála možností, ale také s tím spojená větší odpovědnost při rozhodování. I při tomto kroku si musíme být vědomi především technických omezení. Tím hlavním bude umístění stoupačky a instalační šachty a na to navazující rozvody vody a odpadů. Také vzdálenost mísy toalety od stoupačky omezuje nutnost dodržet potřebný spád odpadního potrubí.
Pokud započítáme tyto danosti, můžeme začít s úvahami, jak velké změny vlastně chceme uskutečnit. V případě radikálních kroků můžeme změnit dispozici bytu a zrušit například chodbičku vedoucí do kuchyně. Náhrada umakartových příček zděnými nebo sádrokartonovými s sebou sice nese efekt lepší izolace zvuku apod., pokud ale budeme trvat na původním půdorysu koupelny, musíme počítat s tím, že se její vnitřní prostor zmenší. Nové stěny ale přinesou jinou novinku – možnost přivést do vnitřních prostorů přirozené světlo prostřednictvím luxferů umístěných pod stropem. Ty mohou být buď skleněné, nebo volné, ve druhém případě ale musíme být opatrní s jejich umístěním, aby vlhký vzduch nepůsobil problémy v jiných místnostech.
Nová koncepce s rozvahou
Komplexní změna dispozice znamená velké zásahy do instalací, ale umožní vytvořit úplně nový prostor podle našich představ, včetně nových typů zařízení. Lze zvažovat například současný úspěšný trend zdvojeného umyvadla, zvlášť vhodného pro početné domácnosti. Ty by ale měly být opatrné při prostorovém propojování koupelen s WC, toto řešení v praxi může znamenat komplikace, o kterých se v prospektech dodavatelů koupelen zpravidla nemluví.
Radikální řez zrušení bytového jádra může investora inspirovat i k přemístění koupelny do jiné části bytu, kde to instalace dovoluje. Za určitých podmínek může být koupelna dokonce i u obvodové stěny paneláku. Při takto rozsáhlých změnách ale není podmínkou jen práce profesionální prováděcí firmy, ale i asistence architekta.
Práce pro odborníky
Přestavba bytového jádra není jen výrazným zásahem do provozu domácnosti, ale vyžaduje splnění určitých formalit. I když budeme přestavbu provádět svépomocí, podléhá tento zásah nutnosti vypracovat statický posudek a ohlášení stavebnímu úřadu, při větším rozsahu do konstrukce dokonce vyžaduje stavební povolení. Je také nutné informovat majitele a správce budovy.
Optimálním řešení je svěřit provedení prací specializované firmě, nabídek se na trhu vyskytuje dost. Určitě neuděláme chybu, když se poptáme po nezávislých referencích. Některé firmy také nabízejí v rámci konkurenčního boje vyřízení veškerých „papírových“ formalit a nemusí to ani znamenat prodražení akce.
Related Articles