Sklo v interiéru
Výhodou skla jako materiálu je především jeho variabilita. Sklem můžeme rozdělit prostor, zvětšit ho díky optickému klamu, kouzlit lze také díky lomu světla – možnosti jsou téměř nekonečné. Na druhou stranu je třeba říct, že pro domácnosti s malými dětmi nemusí být sklo vždy ideální. Je třeba dávat pozor, aby se děti neporanily o ostré hrany, sklo se rovněž snadno zašpiní – což lze ovšem snadno napravit, na rozdíl od jiných materiálů.
Sklo a design
Sklo jako součást nábytku, ať už ve formě polic, výplně dveří či třeba desky stolu, umožňuje designérům nekonečnou hru se světlem a odrazy. Sklo může mít čirou nebo hedvábně matnou podobu, která koresponduje s nejmodernějšími trendy. Může být také fazetované, gravírované nebo s pískovaným motivem pro milovníky rustikálního stylu.
Stolní deska ze silného masivního skla s perfektně vyleštěnou hranou svou elegancí předčí mnohé jiné materiály, přesto však nedominuje prostoru, ve kterém se nachází. Stolní desky by vždy měly být z tvrzeného skla, aby odolaly poškrábání i změnám teplot, pokud na ně například pokládáme horké nádoby.
Skleněné výplně dveří jsme si dlouho nedovedli představit jinak než z čirého či žlutého ornamentálního skla. Dnes si můžete nechat udělat dveřní výplň z matného skla s čirou fazetovanou hranou nebo gravírovaný či pískovaný originál dle svých představ. Záleží jen na fantazii designéra nebo majitele prostoru.
Samostatnou kapitolou je využití skla pro rozdělování prostoru – nejrůznější příčky, zábradlí, paravány… Ze skla je možné vytvořit pevnou, tepelně i zvukově izolující příčku, která však opticky nezatíží prostor. Světlo může všude, kde ho chceme mít a zapomenout na průvan. Podobné příčky bývají velmi často dekorovány na zakázku pískováním nebo potiskem. Tato dekorace pak pomáhá vytvářet více či méně intimní prostory a dovolí designérovi vtisknout prostoru svůj osobitý rukopis.
Hygienická kuchyně
Skleněné obklady jsou čím dál oblíbenějším prvkem v moderních kuchyních. Důvodem je především jejich velká odolnost, díky níž je obložení ideální do namáhaného prostoru za kuchyňskou linkou, a neomezená barevná škála. Výhodou skleněného obkladu je vedle moderního designu především jeho výborná omyvatelnost a odolnost vůči nejrůznějším čisticím prostředkům. Obklad z velkých formátů odstranil z kuchyně problém zamaštěných spár mezi dlaždičkami. S barevným sklem je možné udržovat kuchyň skutečně hygienicky čistou. Pozor však na to: sklo se nehodí na obložení stěny za plynovým sporákem, protože zde dochází k příliš prudkým změnám teplot, které bývají hlavní příčinou prasknutí skla.
Skleněné obklady jsou často také oblíbené jako rodinná nástěnka. Stačí nechat ostatním vzkaz zapsaný lihovou fixou – po přečtění ho lze jednoduše setřít hadříkem.
Zrcadlo umí kouzlit s prostorem
Bez skleněného zrcadla v koupelně nad umyvadlem a většího zrcadla na chodbě se lze obejít jen těžko. Zrcadlo však dokáže i další triky nad rámec své základní,„zrcadlící“ funkce. Může se stát originálním interiérovým doplňkem – stačí zvolit méně obvyklý tvar, velikost nebo výrazné zarámování. Díky zrcadlům můžeme rovněž vyřešit nedostatek denního světla v tmavých bytech. Vhodně nastaveným, dostatečně velkým zrcadlem lze odrazit světlo z jediného okna v místnosti do tmavších zákoutí.
Vhodně umístěnými zrcadly můžeme také opticky zvětšit prostor. Máme-li například úzkou chodbu, můžeme ji vodorovně umístěným zrcadlem opticky rozšířit. Odvážnější bytoví designéři využívají efektu nekonečného prostoru, kterého dosáhneme, umístíme-li dvě zrcadla naproti sobě. Tato hříčka ale může snadno vyvolat i závrať – je s ní proto třeba zacházet opatrně.
Skleněné doplňky
V neposlední řadě se sklo uplatňuje v nejrůznějších dekoračních předmětech, jako jsou celoskleněné fotorámečky,podtácky pod skleničky, stojánky na ubrousky či na lahve s vínem.
Možnosti skla jsou zkrátka téměř nekonečně. Jde jen o to, vědět, jak jich využít a kreativně si s nimi vyhrát.
Zdroj: amirro.cz
Related Articles