Snížená sazba DPH na sociální bydlení
Co přinesla jednání s Evropskou unií o prodloužení výjimek v dani z přidané hodnoty?
Zda vláda udělala při jednání s EU chybu,když odvolala své veto a nevyjednala prodloužení výjimek v dani z přidané hodnosty je otázka,kterou nezjistíme. Můžeme pouze konstatovat,že vláda přijala kompromis. Díky Polsku,které na poslední chvíli odvolalo své veto,zůstane zachována snížená sazba DPH na dodávky tepla. Vláda ovšem prohrála při jednání o prodloužení výjimky u stavebních prací souvisejících s bydlením. Sice je tu možnost znovu otevření jednání na toto téma v polovině roku 2007,tedy těsně před koncem dosavadního ujednání.,ale po dohodnutém „rakouském kompromisu“ je prodloužení stávajících výjimek spíše z oblasti sci-fi.
Vláda tvrdí,že se jí podařilo vyjednat sníženou sazbu DPH na tzv. sociální bydlení. Jak se to povedlo?
Předpisy EU umožňují trvale použít sníženou sazbu daně z přidané hodnoty u výstavby a oprav bytů a obytných domů,pokud je přítomen sociální aspekt. Pikantní na této kličce s daňovými výhodami pro sociální bydlení je to,že platila už předtím,než začala tahanice o prodloužení přechodného období. Ani Češi,ani Poláci nevěděli,že existuje nějaká příloha H,která manipulaci umožňuje. (V příloze H je uvedeno celkem 17 položek – například potraviny s výjimkou alkoholu,dodávky vody,léky,osobní veřejná doprava,knihy,vstupné do divadel a kin,ubytování v hotelích či pohřby žehem. Devátá položkou zní: dodávky,výstavba,obnova a změny bytů a domů poskytované jako součást sociální politiky). Je na členských státech,jakou úpravu v domácích předpisech zvolí a jak do ní vtělí sociální aspekt. Zásadně platí,že nesmí jít o luxusní byty nebo vily. Například ve Francii je základním kritériem cena bytu,v jiných případech jeho rozloha.
Jak se sociální bydlení projeví v praxi?
Nižší sazbě by podléhala výstavba těch bytů a domů,které by byly jakýmkoli způsobem podporovány z veřejných peněz,uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj by měly do konce příštího týdne připravit materiál,který bude přesně specifikovat jaká výstavba bude do kategorie sociálního bydlení zařazena. Mělo by se jednat o byty do 80 až 90 metrů čtverečních a domy do 150 metrů čtverečních. Další podmínkou bude,aby se jednalo o výstavbu podporovanou státem. Tzn. např. výstavba podporovaná prostřednictvím půjček ze Státního fondu rozvoje bydlení nebo stavby bytů,které budou stavebníci financovat ze státem dotovaného stavebního spoření a pod.
Zařazení výstavby většiny nových bytů a rodinných domů do snížené sazby na základě jejího převedení do sociální politiky státu se v praxi projeví dalším růstem složitostí daňového systému a větším prostorem pro daňové úniky. První odhady ukazují,že by se pětiprocentní zdanění mohlo týkat asi 70 až 80 procent nových bytů. Po roce 2007 by tak měla podražit asi pětina nových bytů.
Co tedy můžeme očekávat?
Byty,které vláda označí za sociální,budou zdaněny méně než ostatní. Otevírá se tak nový prostor pro machinace – především papírové zmenšování bytů. Přesně to vystihla MF Dnes: „Nyní vznikne nová kasta lidí,kteří budou stavět sociální byty. Představitel takové kasty může být mladý manažer s příjmem 80.000. Vezme si dotovanou novomanželskou půjčku a hypotéku na pětimiliónový byt. Vhodně ho však přepaží,takže vzniknou vlastně byty dva. Vejde se tak do kategorie s nižší daní. I s úplatkem příslušnému úředníkovi se to vyplatí.“
Ilustrační foto: sxc.hu
Related Articles