Stínění pro komfort i úspory
Skutečnost, že letní vedra zatím neudeřila, by neměla být důvodem, abychom podcenili význam stínění domu. Kromě komfortu může totiž znamenat i úspory energie.
Moderní stavby pracují s nejrůznějšími architektonickými koncepty i netradičními materiály. Může přitom nastat situace, kdy je dům sice otevřen slunečnímu svitu a dispozičně svým obyvatelům vyhovuje. V horkých letních dnech ale dochází k jeho přehřívání, které výrazně sníží komfort bydlení. V takovém případě roste význam zastínění. Instalace některého ze stínících prvků ale neznamená jen vytvoření aktuálně potřebného stínu. Je proto dobré vzít v úvahu i další aspekty tohoto kroku. V klimatizovaných interiérech může zastínění znamenat podstatnou úsporu vynaloženou na ochlazení a pokud jde o estetiku, musíme počítat s tím, že se stínící prvky stanou i výrazným doplňkem vzhledu domu.
Jak stínit?
Nutnost stínit často nastává, pokud dům stojí solitérně bez zastínění jinými stavbami nebo stromy. Je proto vhodné uvažovat o začlenění stínících prvků již ve fázi projektu. Také větší použití méně běžných materiálů, jako je kov nebo sklo a rozsáhlé prosklené plochy v konstrukci s sebou nesou riziko budoucího přehřívání. A je třeba počítat i s tím, že dřevostavby mají menší tepelnou stabilitu a tedy i sklon k přehřívání.
Při stínění interiérů se nabízí několik různých principů řešení. Jednak je to vnitřní stínění.
To lze realizovat s pomocí:
- rolet
- žaluzií a závěsů
- prvků, které jsou součástí okenního systému – žaluzie nebo fólie na skla.
U těchto prvků jde o menší zásah a snadnější instalaci, současně ale také o menší stínící a tepelný efekt. Kromě toho můžeme přistoupit k využití vnějších prvků stínění. V tomto případě můžeme volit mezi pevnými markýzami a pohyblivými markýzami s ručním nebo motorovým pohonem a venkovními žaluziemi.
Kvalita je základní podmínkou
Všech uvedených prvků, které mohou přispět k lepšímu stínění interiéru, trh nabízí poměrně široký sortiment. Při jejich výběru bychom si měli ujasnit, jaké kvalitativní nároky budeme na stínící zařízení klást. Vzhledem k tomu, že posláním vnějšího stínění bude vytvoření hráze pro ultrafialové záření, měl by jeho materiál zaručovat co největší odolnost proti tomuto vlivu. Musíme také počítat s tím, že venkovní stínění bude vystaveno i dalším povětrnostním vlivům, a tak by mělo vykazovat co největší odolnost proti vodě, korozi i proti plísním a houbám, kterým se daří na vlhkých místech. Estetickou samozřejmostí by také měla být barevná stálost použitých materiálů.
Markýzy stíní komfortně a účinně
Oblíbeným a účinným stínícím prvkem jsou markýzy, které se upevňují na fasádu domu. A používají se buď v pevné nebo výsuvné variantě. Pevné markýzy jsou levnější a snáze se instalují, po jejich montáži ale není možné ovlivňovat intenzitu slunečního záření. Tento problém lze odstranit s použitím výsuvné markýzy, jejíž rozměr a míru stínění lze regulovat – velké markýzy poskytují stínění až několik metrů od fasády nebo je lze zcela zatáhnout. Ovládají se ručně, komfortnější (a dražší) typy mají vysouvání s pomocí elektromotoru. Ovládat motorický systém markýz lze prostým vypínačem, ale i dálkovým ovladačem a nejkomfortnější typy mají programovatelné ovládání, do nějž jsou integrována i čidla vlhkosti, větru a intenzity slunečního záření, takže markýza může „inteligentně“ reagovat na změny vnějších podmínek.
Pomohou i venkovní žaluzie
Pro regulaci vnitřního klimatu je možné účinně využít i venkovní žaluzie. Ty účinkují nejen v letním období, kdy chrání interiér před horkem, ale i v zimě, kdy naopak brání tepelným ztrátám. Variability při regulaci množství světla přicházejícího do interiéru se u venkovních žaluzií dosahuje díky naklápění lamel. Vyrábějí se z různých materiálů, časté použití nachází tvarovaný hliník, dřevo ale i nové plastové materiály. Kvalitní žaluzie mají dlouhou životnost i spolehlivost.
Také žaluzie mohou být ovládány s pomocí elektroniky s použitím světelných a tepelných čidel. Při vytažení se lamely schovají za krycí plech, který lze sladit s barvou fasády. Použít lze i kontrastní barvu jako výrazný architektonický prvek. Jednotlivé lamely jsou ukryty ve vodicích lištách, které brání pohybu žaluzie při větru. Žaluzie je také možné zabudovat pod omítku při realizaci stavby, to přináší oproti dodatečné montáži výhodu, že mechanismus nevyčnívá z fasády a nestíní oknu shora.
Tepelné zrcadlo
Jinou možností, jak ochránit interiér před přehříváním způsobeným slunečním zářením jsou fólie umisťované na okenní sklo. Nejlepší parametry v tomto směru vykazuje fólie Heat Mirror, která je stále častěji využívána hlavně v nízkoenergetických domech. Skutečně totiž funguje jako tepelné zrcadlo – odráží tepelné záření zpět do prostoru, odkud je vyzařováno. V létě tedy ven do exteriéru, v zimě pomáhá šetřit tepelnou energii tím, že brání tepelnému záření v úniku ven. Její aplikace není přitom na okenním skle na rozdíl od jiných typů fólií patrná. Použití fólie Heat Mirror umožní v létě snížit náklady na klimatizaci až o 20 %.
Osobně mám nejraději rolety den a noc. Na většíně oken mám sice normální žaluzie, ale postupně je měním.