prani2

Sušička prádla

Je sušička na prádlo jen zbytečným nadstandardem a žroutem energie nebo má v domácnosti své opodstatnění a dokáže být vítaným pomocníkem? Jak to se sušičkami na prádlo u nás vypadá se podíváme v následujícím článku.

Věčně přeplněné šňůry na prádlo, sušáky rozmístěné po celém bytě a v těch nejhorších případech radiátory zarovnané právě vypranými svršky. To je možná každodenní realita, se kterou se potýkáte i vy doma. Zahraniční turista by se asi podivil, spatřit panelákové balkóny, kterým dodává pestrost pouze vlající sušící se prádlo. Tam již ve většině domácností pochopili, že bez dobré sušičky to prostě nepůjde. V naší republice se o tomto zdánlivém komfortu přesvědčilo zatím pouze osm procent domácností.

Možnosti sušení

Skutečně výkonná a dobrá automatická pračka, která prádlo ždíme rychlostí až 1400 otáček za minutu nám zaručí, že prádlo nebude mít vyšší vlhkost než 40%. Stačí je pak nechat chvíli dosušit klasickým způsobem a pak přímo složit a uklidit do skříně nebo jej popřípadě ještě vyžehlit. Lépe prádlo vysuší pračka kombinovaná se sušičkou. I zde jsou však jisté mezery – většinou zde nelze nastavit požadovaný stupeň vlhkosti a je nutné do bubnu umístit jen menší množství prádla. To pak stejně ještě většinou končí na prádelních šňůrách.

Sušička na prádlo

Nejlepším řešením je pořízení samostatné sušičky. Jsou to velice chytré mašinky. Lze zde nastavit požadovanou vlhkost sušeného prádla, nastavit rozlišení zda se jedná o prádlo bavlněné či riflovinu aj. V případě,že v sušičce hodláte sušit ručně pletené svetry, pak ani to není se speciálním stojánkem a volbou programu problém. Do bubnu umístíte stojan, na který narovnáte svetr. Během sušení se pak buben samozřejmě neotáčí, prádlo je sušeno jen horkým vzduchem! Vaše prádlo bude voňavé, nadýchané, hebké a hlavně připravené k okamžitému uložení do šatníku. U kusů, které se neobejdou bez žehlení stačí nastavit vyšší stupeň vlhkosti a žehlička pak bude pracovat téměř sama!

Základní typy sušiček

U volně stojících samostatných sušiček rozlišujeme dva základní typy – odvětrávací a kondenzační. Jaký je však mezi nimi rozdíl?

  • Odvětrávací sušičky odvádí ohřátý vzduch pružnou hadicí nebo trubkou do ovzduší. Tento vývod je pak nutné vyústit mimo obytné prostory, nejlépe tedy otvorem ve zdi přímo ven. Její instalace je proto vhodnější do rodinných domků, kde není problém požadovaný vývod zajistit. Tento typ sušiček bývá také zpravidla levnější. Pohybuje se v cenové relaci zhruba od sedmi do patnácti tisíc korun.
  • Kondenzační sušička pak pracuje na principu srážení horkého vzduchu v kondenzátoru. Takto vysrážená voda je pak shromažďována v zásobníku nebo přímo odtéká do odpadu. Tento typ se zaručeně hodí do jakékoliv domácnosti a zejména pak do bytů v panelových domech. Cenová relace kondenzačních typů sušiček se pohybuje od deseti až do třiceti tisíc korun.

Vychytávky

Je několik parametrů, které byste si měli při koupi sušičky na prádlo ověřit. Dobrá sušička by měla mít systém chránící prádlo před zmačkáním. Tento systém pracuje tak, že několik posledních minut při dosoušení se prádlo postupně ochlazuje. Jestli-že oděv pak do určitého časového limitu není ze sušičky vyjmut, začne se buben znovu otáčet a prádlo se tak díky načechrávání nepomačká. Měla by zde být optická nebo zvuková signalizace zaplnění filtru či kondenzační nádoby. Dobrou věcí je osvětlený buben, dětská pojistka a samozřejmě nízká hlučnost. Ze zvláštních programů se pak osvědčuje tzv. „volný čas“, ten je doporučován pro sušení mikin či riflí – dokáže důkladně prosušit i dvojité švy. Některé typy sušiček také umožňují vložení stojanu na sušení pletených svetrů či bot (pouze látkových, kůže do pračky ani sušičky nepatří!).

Foto: pixabay.comSpotřeba energie

A jak je to se spotřebou energie? Sušičku se vyplatí pořídit si k moderním typům automatických praček. Jestli-že máte doma straší automatickou pračku, která prádlo dokonale nevyždíme, pak by se vám provoz sušičky asi prodražil. Nezbude vám,než se smířit s přeplněnými šňůrami a sušáky na prádlo, nebo zauvažujte i o koupi nové pračky. Ta bude ostatně jistě úspornější i v dalších ohledech. Pokud uvažujete o koupi sušičky v energetické třídě A,či dokonce A+, pak na usušení 5 kg prádla spotřebuje sušička energii zhruba 2 kWh. Což je přepočteno na koruny asi osm kaček. Což je částka opravdu minimální!

Jak jste serozhodli?

Přesvědčili jsme vás, že sušička na prádlo není takovým nadstandardem, jak se mnozí domnívají? Já osobně o její koupi určitě popřemýšlím – představa, že konečně z mého bytu a balkónu zmizí hory sušícího se prádla je opravdu lákavá. A v nadcházejících zimních měsících jistě i aktuální. Vždyť zkusili jste si někdy změřit jak dlouho trvá než vám v zimě uschne oblíbený svetr? … počítáno na dny… a přitom je to možné během chvilky!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist