správně větrat

Umíte správně větrat?

Orosená okna, vlhko, plíseň v bytě. To vše je důsledek nesprávného větrání v chladných měsících. Za viníka bývají často označována sama okna – nová okna hodně těsní a nedýchají. Je jedno, zda jsou plastová nebo dřevěná. Ale tak to není! Příčinou je zvýšená vlhkost v bytě a zpravidla i nesprávné větrání.

Odkud se to vlhko bere?

Vlhkost je bytě přítomná celoročně – vaříme, sušíme prádlo, potíme se, dýcháme… to vše je zdroj vlhkosti. V letních měsících, kdy jsou okna zpravidla otevřená velmi často, mnohdy dokonce neustále, tak vlhkost nevnímáme. Jenže v zimě, a hlavně s přicházející topnou sezónou, se začíná objevovat problém.

Doposud otevřená okna se uzavírají – přeci nebudeme topit pánu bohu do oken, když už topíme, chceme se ohřát! Jenže spolu s teplem zůstává uvnitř i vlhkost, která na nejchladnějších místech bytu kondenzuje – v nezateplených rozích, za nábytkem, na oknech… a to je živná půda pro plíseň!

Foto: pixabay.com

V zimě není vhodné větrat ventilačkou nebo mikroventilací. Jediné správné větrání je otevření oken na několik minut dokořán.

Jak správně větrat?

Nejlépe se přebytečné vlhkosti zbavíme právě větráním. Ale pokud vaše okna umožňují větrání na ventilaci nebo mikroventilaci, tak na tento způsob větrání v zimě raději zapomeňte!

Proč nevětrat ventilačkou?

Protože doba větrání je velmi dlouhá. Proto abyste v místnosti vyměnili stejný obsah vzduchu jako při větrání otevřeným oknem, tak by ventilačka musela být otevřená opravdu dlouhou dobu. Což ochlazuje nejen vyhřátý vzduch, ale hlavně stěny.

Nejúčinnější je proto krátké nárazové větrání – několikrát za den a na plno. Otevřete tedy okno dokořán – ideálně pokud se vám podaří otevřením několika oken zároveň udělat rychlý průvan. Vzduch se tak sice rychle ochladí, ale neprochladnou stěny, což je velmi důležité. Vlhkost tak na stěnách nemá kde kondenzovat a vzniku plísní tak dokážete výrazně zamezit. Takového rychlé vyvětrání bude dostačující dvakrát – třikrát za den na dobu pěti minut.

Jak jinak bojovat s vlhkostí?

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, jak vysoká je vlhkost v bytě je úplně jednoduchá – rada zní: pořiďte si vlhkoměr. Při teplotě kolem 21°C by vlhkost v bytě neměla překročit 50%. Pokud je vlhkost trvale vyšší hrozí riziko vzniku plísní.

Proti plísni mohou krátkodobě pomoci nástřiky nebo nátěry zdí protiplísňovými přípravky, které běžně koupíte v drogérii. Nezapomeňte je však používat přesně podle návodu. Dobré jsou také pohlcovače vlhkosti. Pokud se vám spodní části oken objeví zkondenzovaná vlhkost, pak ji dosucha otřete.

Pokud ale zcela neodstraníte příčinu, pak počítejte s tím, že se po čase plíseň objeví znovu.

Proto platí dokolečka – větrat, větrat, větrat…




There are 2 comments

Add yours
  1. Adam

    Taky jsme měli s vlhkostí problémy, proto jsme pořídili odvlhčovač vzduchu. Tady mají i super články o tom jak odvlhčovač vzduchu vybrat: gavri.cz/clanky-o-odvlhcovacich-vzduchu/

  2. Aneta

    Strašná blbost, při vlhkosti, respektive spíš suchosti 50 % se nedá moc dýchat, resp. dýchat se dá, ale pálej oči, bolí v krku, v nose, dráždí to ke kašli. Ideální na dýchání je vlhkost okolo 70 %, minimálně 60, proto větrám intenzivně ale krátce, max. 2 minuty v zimě, aby vlhkost příliš neklesla.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist