Únor na zahradě
V únoru o sobě ještě paní zima dává pořádně vědět – zahradu ještě zpravidla pokrývá sníh a teploty nad bod mrazu ve dne stoupnou jen zřídka. Pro zahrádkáře je však již nyní ten pravý čas na předpěstování sazeniček zeleniny a květin. Ovocným stromům by se mělo dostat péče v podobě prořezu.
Předpěstování sazeniček zeleniny a květin
Hlavní zahradnické práce v únoru se odehrávají ještě pěkně v teple domácností. Práci je nejčastěji vidět v semenáčcích za okny. Pokud i pro letošek plánujete záhony nebo skleník bohatě zásobit sazenicemi zeleniny a těšit se z bohaté sklizně, pak je nejvyšší čas na jejich předpěstování.
Ideální jsou k tomu pěstební nádoby nebo kontejnery. Případně si vystačíte pěkně „po staru“ s kelímky od jogurtů. Takto časné předpěstování je vhodné u celeru, raného salátu, brokolice, lilku a paprik. Pokud se trochu opozdíte s předpěstováním rajčat, okurek, cibule nebo petrželky, pak se nic neděje. Bohatě jim postačí konec února.
Okrasné květiny v únoru
Stejně jako zeleninu, lze za okny předpěstovat sazeničky letniček – lobelky, hledíky nebo petúnie, i jejich semínka patří nyní do sadbovače.
Pokud přes zimu uchováváte muškáty, pak je nyní ten pravý čas na jejich sestřižení, a to asi o třetinu. Díky řezu budou v létě pěkně košaté. Na konci února je pak vhodné muškáty přesadit do nového substrátu.
Práce na zahradě v únoru
Pokud je počasí přívětivé, pak věnujte svůj čas i práci na zahradě. Je čas prořezat rybízy, ale také okrasné keře. Pozor však na teplotu. Zvolte takovou dobu, když již teplota neklesá pod bod mrazu. V polovině února je také čas na prořezávku vinné révy. Na konci měsíce je ideální doba na roubování meruněk, třešní a višní.
Pokud jste na podzim nestihli shrabat všechno listí, pak v době, kdy sleze i poslední sněhová přikrývka a teploty se pohybují nad nulou, je čas toto napravit. Důkladně shrabejte trávník, předejdete tak vzniku plísní. Vyhrabejte také mech a odumřelou trávu. V létě se vám pak trávník odmění hustým, krásně zeleným pažitem.
Pokud plánujete sadbu ovocných nebo okrasných stromů, pak je nyní vhodný čas na vykopání jam. Ty stihnou ještě před sadbou dostatečně zvětrat.
Únorové pranostiky
Rádi se bavíte odhadováním toho, co vás v příštím roce čeká? Pak se inspirujte únorovými pranostikami.
- Únor bílý – pole sílí.
- Únorová voda – pro pole škoda.
- Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.
- V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med.
- Když skřivánek v únoru zpívá, velká zima potom bývá.
- Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky
- Teplý únor – studené jaro, teplé léto
- Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto.
- Je-li v únoru zima a sucho, bývá prý horký srpen
- 2. února – Na Hromnice musí skřivánek vrznout i kdyby měl zmrznout.
- 2. února – Když o Hromnicích sněží, jaro není daleko.
- 2. února – Jestli na Hromnice mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.
- 2. února – Na Hromnice o hodinu více.
- 3. února – Je-li pěkné počasí na svatého Blažeje, zvednou se brambory.
- 6. února – Když na Dorotu svítí slunce, ponesou hodně slepice.
- 24. února – Prší-li na svatého Matěje, bude se brzy síti.
- 24. února – Jaký mráz bude večer v noci na svatého Matěje, takový bude za 40 dní pořád.
Related Articles