sklizeň ovoce a zeleniny

Jak uskladnit ovoce a zeleninu na zimu?

Možná se vám na zahradě urodilo spoustu jablek, hrušek, švestek, ale i zeleniny. Otázkou zůstává, jak uskladnit ovoce a zeleninu na zimu, aby vydržely dlouho čerstvé? Máme pro vás pár tipů.

Začneme u sklizně

Začíná to sklizní. S otrhanými plody zacházejte jako v bavlnce. Neházejte je z výšky do beden, ale pečlivě a opatrně poskládejte do dřevných bedýnek nebo košů vystlaných pytlovinou. Přes zimu vám vydrží jen zdravé a nepoškozené plody, tudíž vše ostatní rovnou zpracujte a neuskladňujte. Ovoce a zeleninu z obchodu neuskladňujeme ve větším množství vůbec. Často se skladují za nevhodných podmínek, při nesprávných teplotách, různé druhy vedle sebe a nepříznivým vlivem je i přeprava z dalekých zemí.

foto: pixabay.com

Čerstvou úrodu za zahrady je potřeba správně zpracovat a uskladnit. V opačném případě mohou naše pěstitelské úspěchy přijít vniveč a rychle podlehnout hnilobě a zkáze.

Jak uskladnit ovoce a zeleninu?

Sklizeň je nutné nechat nejprve oschnout nejlépe na vzduchu a pak ji teprve uskladnit. K uskladnění můžeme použít sklep, který se k tomuto hodí nejlépe. Ideální podmínky jsou tma a teplota mezi 7 a 8 stupni Celsia.

Nemáte-li sklep, pak můžete pro uskladnění využít balkon nebo zimní zahradu. Bedýnky s úrodou vyložte měkkým materiálem, který propouští vzduch (pytel, kousky polystyrenu apod.) a skladujte v nich ovoce nebo zeleninu zabalené v novinovém papíru. Sklizeň přechovávejte maximálně ve dvou až třech vrstvách, aby se udržela správná vzdušnost. Na tu dbejte i ve sklepě. Výjimku tvoří cibuloviny, které naopak potřebují sucho a ve vlhku ztratí velmi rychle svou chuť.

Foto: pixabay.com

Každý druh ovoce, ale i zeleniny má na uskladnění specifické nároky.

Prodloužení trvanlivosti ovoce a zeleniny

Balení sklizně do papíru při uskladnění ve sklepě, jablka stopkou dolů, hrušky stopkou nahoru… tyto praktiky nemají žádný vliv na trvanlivost ovoce a zeleniny. Jablka, brambory a kořenová zelenina uložená v písku vám vydrží přes celou zimu. Rajčata a papriky se začnou kazit zhruba po týdnu a peckoviny jsou na tom ještě hůře. Takovou úrodu je pak lepší zpracovat kuchyňsky nebo ihned zkonzumovat. Důležitou roli hraje i co s čím ovoce a zeleninu uskladníme.

Jablka uvolňují látku ethylen, která urychluje zrání i svého okolí. Často využívané pro dozrávání jiných plodů, je pak nežádoucí při uskladnění. Každé ovoce a zelenina mají své podmínky pro uskladnění a je důležité se jimi řídit při skladování pohromadě. V zimě uskladněnou úrodu kontrolujeme nejméně jednou týdně a nahnilé plody odstraníme.

foto: pixabay.com

Uskladnit ovoce na zimu v podobě kompotů nebo křížal je skvělou volbou zpracování úrody.

Jak jinak ovoce a zeleninu zpracovat?

Pokud ovoce nechceme nebo nemůžeme uskladnit přes zimu, pak jej zpracujeme nebo ihned spotřebujeme. Oblíbené je zavařování, mražení nebo sušení ovoce a zeleniny.

Přejeme vám dobrou chuť u zimního mlsání kompotů a křížal!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist