dokonalý vánoční stromeček

Jak vybrat dokonalý vánoční stromeček?

Nastal čas prodeje vánočních stromků. Větší či menší obchodníci nabízí živé vánoční stromky – borovice, jedličky, smrčky. Poradíme vám, jak vybrat dokonalý vánoční stromeček, jak ho uskladnit, než přijde jeho velká chvíle. A zároveň vám dáme pár tipů, jak o stromeček pečovat, aby vydržel během celého svátečního období krásný.

Který druh bude dokonalý vánoční stromeček?

Každý má svého favorita na dokonalý vánoční stromeček – někdo nedá dopustit na jedličku, jiný na borovici a pro dalšího není jiný stromeček, než jedlička. Každý stromek má svá pro a proti, každý jinak voní, jinak vypadá a také odlišně dlouho vydrží ve vyhřátém obýváku.

  • Tradiční smrk

    Má husté větve se sytě zeleným jehličím. Pozor ovšem na to, že jehličky smrku bývají pěkně pichlavé. Zároveň smrček ve vyhřátém bytě začíná poměrně brzy usychat a opadávat. V přetopeném panelákovém bytě a minimální vlhkostí vzduchu vám může dělat parádu tak týden. Abyste mu život prodloužili je nutné se o něj dobře starat nebo ho ozdobený umístit na chladnější místo – balkon nebo do zimní zahrady. Na druhou stranu jeho cena bývá nízká a pokud neplánujete s vánočním stromkem bydlet půlku zimy, tak vybírejte klidně mezi smrčky.

vánoční smrček

Smrček krásně vypadá, ale příliš dlouho nevydrží.

  • Stříbrný smrk

    Tenhle druh smrku je dnes poměrně oblíbený. Jeho větve jsou hodně husté a košaté. Má hodně pichlavé, jakoby postříbřené jehličí, a ozdobený vypadá opravdu impozantně. V bytě vydrží o něco déle, ale ani u stříbrného smrčku se nevyhnete jeho opadávání. Jeho cena je o něco vyšší, ale při správné péči vám stromek dlouho vydrží.

vánoční stromeček

Stříbrný smrk je opravdu nádherný, neopadává, ale při jeho zdobení si nejspíš budete muset nechat rukavice, protože opravdu píchá.

  • Borovice

    Borovičky jsou u nás také velmi oblíbené. Mají řidčeji rostlé větve s dlouhými jehlicemi. Výhodou borovic je, že minimálně opadávají a i v přetopeném bytě vydrží opravdu dlouho. Tenhle stromeček vám nádherně provoní celý byt. Také cena borovičky je více než příznivá. V cenové kategorii se zpravidla řadí hned za klasický smrček.

borovice

Borovice nádherně provoní celý byt, neopadává a není příliš drahá, ale její větve nebývají tak husté.

  • Jedle

    V poslední době hrají prim jedle. Jejich větve jsou husté a košaté, mají krásně zelené jehličí, které neopadavá. Jedličky mívají hezký a pravidelný tvar. Jedlička vám v bytě vydrží opravdu dlouho. Vánočně nazdobená jedle – v jakémkoliv stylu – vypadá opravdu luxusně a nádherně. Za tuhle vánoční krásku si ale budete muset připlatit, jedličky jsou těmi nejdražšími vánočními stromky.

vánoční jedle

Aspirant na dokonalý vánoční stromek je jedle – krásně voní, je hustá, neopadává, nepíchá, ale za její koupi budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Na co si dát při výběru pozor?

S koupí stromku není nutné čekat až na poslední chvíli v domnění, že tím čerstvější stromeček si domů přinesete. Všechny stromky, vyjma smrčků, bývají káceny ve zhruba stejné době a před prodejem skladovány. Koupí na poslední chvíli se spíše připravíte o možnost výběru.

Ideálním místem pro nákup stromečku je venkovní prodej. Nákup v teple je sice pohodlný pro vás, ale každý den v teplém prostředí ubírá stromku na jeho životnosti. Každý seriózní prodejce by vám měl být schopen říci odkud stromek pochází, kdy byl uříznut, a jak byl před prodejem skladován.

Při koupi stromku zkontrolujte jeho tvar a jehličí – nemělo by být zažloutlé, usychající a rozhodně by nemělo opadávat.

Prodejci vám většinou nabídnou, že vám stromeček zabalí a kmen ofrézují, aby se vám  lépe umisťoval do stojánku. To je sice fajn, ale je nutné si uvědomit, že ofrézováním zkracujete stromku jeho životnost.

Co se stromkem, když ho přinesu domů?

Všechny stromečky ještě před tím, než je svátečně vystrojíte, mají rády chlad, přítmí a vodu. Ideální je zabalený stromek umístit na zahradě, v garáži, na balkóně nebo alespoň v chladné místnosti. Pokud je stromek zabalený v síťce, můžete ho nechat tak, ale pokud je zabalený ve fólii, tak ho raději vyndejte ,aby se nezapařil. Když si stromek přinesete domů, seřízněte jeho kmen asi o dva centimetry a umístěte ho do nádoby s vodou. Jedině po seříznutí je stromek opět schopen přijímat vláhu. A právě, když si kmen necháte ofrézovat, tak ho o možnost příjmu vody připravíte.

Než stromek umístíte do stojánku a začnete ho strojit, je dobré ho aklimatizovat. Pokud jste stromek uchovávali venku a teploty jsou relativně vysoko nad bodem mrazu, tak aklimatizace není nutná. Pokud však venku mrzne jen praští, je dobré z mrazu stromek nejprve umístit alespoň na jeden den do chladné místnosti a nevystavit ho hned přílišnému teplotnímu šoku. Se zdobením vánočního stromku pak začněte až druhý den.

vánoční stromeček

Také během svátků je vhodné o stromeček pečovat, jedině tak vám vydrží dlouho dokonalý a krásný!

Jak o stromek pečovat během vánočních svátků?

Pokud máte stojánek s nádobou na vodu, tak ji nezapomeňte pravidelně dolévat. Fajn je také stromeček občas orosit vodou z rozprašovače – pozor však na vánoční světýlka!!! S ohledem na bezpečnost postačí, když budete každý den rosit okolí stromku.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist