Výsadba ovocných stromů
Brzké jarní měsíce jsou ideální dobou pro výsadbu ovocných stromků. Pečlivost a péče o čerstvě vysazené stromky celkově určí, jak bude v budoucnu stromek prospívat a plodit. Jarní výsadba začíná ihned po rozmrznutí země a končí zhruba v půlce dubna.
Jarní výsadba stromkům vůbec nevadí, naopak. Ani běžné mrazy a přízemní jarní mrazíky nemohou zdravý stromek ohrozit.
Výsadba ovocných stromků si žádá dodržení několika základních pravidel:
- ošetření stromku nebo keře před výsadbou
- správně připravená sadební jáma
- rozestup mezi jednotlivými stromky
- zasazení do správné hloubky
- zálivka po výsadbě
Důležité pravidlo pro ovocné stromky vysazené brzy z jara je vydatná a častější zálivka.
Ošetření kořenů před výsadbou stromku
Toto pravidlo platí obecně pro všechny stromky a keře zakoupené v zahradnictvích a zahradnických školkách. Již zde je důležité vybírat zdravé stromky. S výsadbou neotálejte příliš dlouho. Stromek by měl přijít do půdy v relativně krátkém čase několika málo dní od zakoupení.
Před samotnou výsadbou je nutné stromkům zakrátit kořeny. Použijte k tomu ostrý nůž nebo zahradnické nůžky. Odstraňte také všechny mrtvé a suché kořeny. Takto připravený stromek můžete ještě na několik hodin namočit do vody. Ve vodě by však neměl zůstávat déle než například přes noc. Jinak hrozí poškození kořenů.
Správně připravená sadební jáma
Zimní měsíce, když není půda zcela zmrzlá, jsou ideální dobou pro přípravu sadebních jam. Tu bychom před výsadbou měli připravit asi jeden až dva měsíce dopředu.
Sadební jáma musí být připravená tak široká, aby se kořeny stromku nikde nedotýkaly jejího okraje. Zpravidla bývá jáma široká od 0,6 metru do jednoho metru a hluboká přibližně půl metru. Pokud vysazujete stromek na zatravněné zahradě, pak jámu udělejte o pár decimetrů širší. Zeminu na zasypání můžete vylepšit zahradnickým substrátem, kompostem nebo odleželým hnojem.
Do sadební jámy nikdy nesypejte vápno a nepoužívejte umělá hnojiva ani čerstvý hnůj. To by byla chyba a stromek by mohl uhynout.
Správné rozestupy
Pokud plánujete výsadbu většího množství stromků, pak je důležité dodržet správné rozestupy mezi jednotlivými stromky.
- jabloně a hrušně – 1 – 1,4 metru, palmety 2 – 3 metry a zákrsky klidně až 4,5 metru
- peckoviny – 4 – 5 metrů od sebe
- angrešty a rybízy – 1 – 2 metry rozestup
- ostružiny – 1 – 3 metry
- maliník – stačí 0,5 metru rozestup
Zasazení do správné hloubky
Kořeny rozložíme v připravené jámě a zasypeme je sypkou zeminou. Stromkem občas lehce poklepeme, aby se zemina dostala úplně všude mezi kořeny. Když je jáma téměř zasypaná, tak hlínu kolem kmene ušlapeme. Než přihrneme zbývající zeminu, tak stromek důkladně zalijeme. Nakonec doplníme zbývající kyprou zeminu, ale tu už neušlapujeme. Nakypřená půda chrání stromek před případným mrazíkem a prosycháním.
Dno jámy by při výsadbě nemělo být příliš mokré a pokryté blátem. To by se mohlo nabalit na kořeny a zabránit dobrému vstřebávání zálivky. Stromek by mohl uhynout.
Stromek by neměl být zasazený příliš hluboko – to má vliv na jeho pozdější plození. Ani příliš mělko, pak nemá šanci pořádně zakořenit a dochází k vysychání. Zasaďte ho do přibližně stejné hloubky v jaké byl zasazený ve školce či zahradnictví.
Vydatná zálivka
Jarní výsadba stromků si žádá vydatnější zálivku, rozhodně nespoléhejte pouze na dešťové srážky.
V jarních měsících již není nutné chránit kmeny stromků před nenechavými zvířátky – zejména srnkami a zajíci.
Po zasazení je také vhodné úměrně zkrátit korunu. Pokud tak již neučinili v zahradnictví. Nechejte 3 – 4 postranní výhony a zkraťte je na 1-3 pupeny, koncový pupen musí směřovat ven z koruny. Střední výhon zkraťte na 3-4 pupeny.
Related Articles