Zabezpečení domu v době dovolených
Většina z nás si už plánuje dovolenou. Často je ale v euforii blížící se dovolené zapomínáno, že svůj domov necháváte bez dozoru a ten se stává lákavou kořistí pro zloděje. Obavy, zda najdete domov po příjezdu ve stejném stavu, přicházejí obvykle až těsně před odjezdem. Máme pro vás několik rad a zásad, které je dobré před odjezdem na dovolenou dodržet.
Okna, dveře, balkóny
Vyplatí se nezabedňovat dům tak, aby bylo na první pohled patrné, že je dočasně neobydlený. To však samozřejmě neplatí o oknech, dveřích a balkónech. Pečlivě před odjezdem zkontrolujte, zda jsou okna a dveře dobře zavřené. Vchodové dveře zamykejte, pokud to zámek dovoluje, vždy na dva západy. Zvýšenou pozornost také věnujte balkónovým dveřím.
Pokud potřebujete, aby se vám v době vaší nepřítomnosti někdo postaral o zalití květin, případně nakrmil rybičky, pak pečlivě zvažujte, komu klíče od domu svěřujete. Dotyčného pak poproste, aby také vybral poštovní schránku. Pokud přijde v podvečer, tak aby během svého pobytu ve vašem bytě rozsvítil, popřípadě pustil na chvíli hlasitěji rádio. To vše vzbudí dojem, že jste se možná již z dovolené vrátili a že dům či byt nejsou zcela liduprázdné.
Řadu těchto činností dnes již zvládne chytrá elektronika. Není problém dálkově přes chytrý telefon nebo prostřednictvím naprogramovaného spínače sepnout v určitou dobu televizi, rozsvítit světla a podobně.
Možností, jak ochránit svůj majetek nejen v době dovolených je spousta. Záleží pouze na vás, jak vysokou investici hodláte za klidný a bezpečný domov vynaložit.
Levné a efektivní řešení
Jedním z nejlevnějších řešení bývá výměna nespolehlivé cylindrické vložky u vchodových dveří za novou, bezpečnostní vložku. Ta by měla mít bezpečnostní označení alespoň třetí, lépe čtvrté bezpečnostní třídy. Nákladnějším, ale spolehlivějším řešením je výměna celých vchodových dveří, za dveře bezpečnostní se speciálními zárubněmi.
Pokud spatřujete slabinu v oknech a balkónu, třeba proto, že bydlíte v přízemí, pak je vhodné je opatřit mřížemi. Pokud je pro vás toto řešení, například z estetických důvodů, nepřijatelné, pak zlodějům znesnadníte přístup, pokud na okna nalepíte speciální bezpečnostní fólie. Řešení také představují venkovní rolety.
Alarm jako spolehlivý hlídací pes
Pokud ale chcete mít opravdu klid, nabízí se spolehlivější volba. Pořídit si elektronického hlídače, tzv. alarm, nejlépe připojený na hlídací agenturu. Náklady na pořízení bezpečnostního alarmu se na běžný byt pohybují řádově kolem dvaceti tisíc korun. U rodinného domku se pak jedná asi o dvojnásobnou částku.
Pokud se obáváte, že instalace takového systému bude znamenat rozvrtaný dům a všudypřítomné dráty, pak jsou vaše obavy zbytečné. Dnes již moderní spolehlivé systémy žádné dráty nepotřebují. Komunikují rádiově.
Velmi oblíbené jsou také GSM komunikátory. Jedná se v podstatě o speciální průmyslový mobil, který je připojený k ústředně bezpečnostního systému. Sleduje, co se v ní děje a posílá majiteli na mobil detailní informace ve chvíli poplachu nebo třeba výpadku elektriky. Umí ale také přijímat od svého uživatele příkazy (SMSkou nebo zavoláním), které pak provádí. V zimě si zapnete topení, v létě závlahu u domu nebo můžete sepnout vybrané spotřebiče – osvětlení, vytáhnout předokenní žaluzie apod.
Ač si většina z vás řekne, že by mu vlastně neměli co ukrást, když se zamyslíte, každý se bojí… I třeba i jen o to, aby vám někdo neponičil to, co léta tvoříte jako svůj domov. Ti, co vykradený byt již zažili, si jistě vzpomenou, jak dlouho se nemohli smířit s pocitem, že se někdo snadno a beztrestně pohyboval v jejich soukromí.
Já jsem po výměně oken už docela v klidu, jelikož o prázdninách jezdíme pryč i třeba na měsíc tak jsem pro jistotu investoval do bezpečnostních folií co mi doporučili u Vekry, pak taky klasický alarm, to je pro mě asi největší jistota. Myslím si že teď už máme dům dost opevněný, i když člověk nikdy neví…upřímně taky trochu spoléhám na sousedy, máme s nimi dobré vztahy tak doufám že kdyby si všimli že se okolo baráku někdo pohybuje takže že zavolají policii.