Zahrádkářův rok – DUBEN
Zahradu zdobí kvetoucí narcisy s tulipány a svěžest jí dodává zeleň rozvíjejících se listů dřevin. Kromě dokončení stříhání okrasných dřevin, nás čeká první sečení trávníků, ošetřování ovocných stromů a keřů a samozřejmě i péče o zeleninovou zahradu, a to především vysévání a vysazování.
Duben v okrasné zahradě
V okrasné zahradě především ukončíme řez dřevin, které to v tomto období vyžadují a vysazujeme nové okrasné dřeviny. Zejména jehličnany, stálezelené listnáče a ostatní dřeviny, které se špatně ujímají na podzim (např. magnolie, komule, ibišky aj.).
Stříhání čeká na vřesy a v létě kvetoucí vřesovce. Na počátku rašení ostříháme loňská zaschlá květenství, aby se vytvořily nové letorosty. Na jaře kvetoucí vřesovce ostříháme ihned po odkvětu.
Jarní ošetření čeká i na trávník. Ten posečeme na výšku 3-4 cm a je-li silně zahoustlý a zdrnovatělý,prohrabeme ho nožovými hráběmi nebo vertikutátorem. Odstraníme tak stařinu i mech a trávník získá přístup k potřebným živinám. Trávník pak hnojíme ledkem případně Cereritem. Další sečení pak provádíme po 7-10 dnech ve výšce 2 cm. Od poloviny dubna do poloviny května je také nejvhodnější doba k setí. Jsou-li v trávníku věší holá místa, zryjeme je, zlepšíme kompostem a osejeme. Místo pak uválíme a udržujeme dostatečně vlhké.
Postaráme se také o trvalkové záhony. Zestárlé trsy kvetoucí v létě a na podzim rozdělíme a přesadíme na jiné místo. Přidáme kompost, hnojivo a zavlažíme. Duben je také čas pro výsev semen letniček otužilých vůči nízkým teplotám. Sázíme nakvetlé dvouletky, petrklíče a hlízy mečíků.
Duben v ovocné zahradě
V dubnu pokračujeme ve výsadbě a řezu ovocných dřevin. Pro lepší úrodu a ochranu před chorobami ošetříme jednotlivé dřeviny postřiky. Stromy můžeme na počátku kvetení a po odkvětu ošetřit 0,2% roztokem boraxu. Meruňky, třešně a višně ošetříme přípravkem Rovaral při počátku kvetení a dokvétání. Chrání stromy proti moniliovému úžehu, který způsobuje zničení květů, usychání mladých větví, ale i celých stromů.
Pro ochranu před plevely půdu okolo ovocných keřů prokypříme. Naopak půdu pod kvetoucími ovocnými stromy udržujeme nezkypřenou, nezatravněnou a bez plevelů. Teplo z odkryté půdy chrání květy před namrznutím. Klesne-li teplota pod 0°C můžeme kvetoucí stromy ochránit také postřikem jemnou mlhovinou vody. Abychom stromům poskytli také dostatek vláhy, vyhloubíme půdu pod nimi do tvaru mísy.
Duben v zeleninové zahradě
V zeleninové zahradě nás tento měsíc čeká především vysévání a vysazování. Počátkem měsíce je vhodná doba pro hrnkování celeru a teplomilných druhů zeleniny. Vypěstují se tak silné a odolné sazenice. Na venkovní záhony vyséváme kořenovou zeleninu, cibuli, mák, červenou řepu, hrách, špenát i jarní česnek a cibuli sazečku. Proti nočním nižším teplotám lze záhony chránit netkanou textilií.
Od poloviny měsíce můžeme na záhony sázet rané druhy zeleniny a předklíčené rané brambory. Půda by měla být prohřátá alespoň na 7°C. Ve vyšších polohách je lepší vyčkat až do konce měsíce.
Do kelímků sejeme salátové okurky, cukety a melouny pro předpěstování sazenic na venkovní záhony. Koncem měsíce můžeme v teplých oblastech vyzkoušet pěstování keříčkových rajčat přímým výsevem na venkovní záhon. Vyséváme ve špetkách na vzdálenost 20-25 cm. Rostlinky jednotíme při výšce 25 cm a přikopčíme je. Opět můžeme použít netkanou textilii nebo kryt z fólie. Pomůže to nejen při nízkých teplotách ale urychlí to i vzcházení a ochrání před škůdci.
Na venkovních záhonech jednotíme kořenovou a ostatní zeleninu z časných výsevů. Špatně vzešlé výsevy podséváme. Pozornost vyžaduje i plevel. Ten je nejlepší ničit již v počátcích jeho vývoje, čímž si ušetříme mnoho pozdější práce.
Přejeme mnoho pěstitelských úspěchů!
Related Articles