jezírko

Zahradní koupání – bazén nebo jezírka?

Koupání na vlastním pozemku je stále žádanějším komfortem, který si lze díky dostupným technologiím dopřát v nejrůznějších variantách. Klasickým bazénům v poslední době začínají úspěšně konkurovat zahradní jezírka, která jsou určená i ke koupání.

Když zapomeneme na nejlevnější, ale také esteticky i funkčně nejúspornější variantu „mobilních“ bazénů, které lze složit kdykoli a kdekoli z nich také udělat nechtěnou dominantu zahradního prostoru, zůstane řada zajímavých možností. Ty se dají rozdělit do dvou základních kategorií. Jednak jsou to tradiční bazény zapuštěné v zemi. Jim však v současnosti začínají úspěšně konkurovat zahradní jezírka určená i ke koupání.

Pro obě skupiny i přes veškeré odlišnosti platí určité společné zásady. Tou hlavní je umístění „koupadla“ v exteriéru. Bazén nebo koupací jezírko se mohou stát prvkem, který dodá zahradě styl a zajímavý efekt. Stejně tak ale mohou působit rušivě a dokonce ztížit nebo omezit život v okolí domu. K zásadním rozhodnutím proto patří umístění a rozměry těchto zařízení.

bazénNajít správné místo

Jestliže se rozhodneme pro klasický bazén, měli bychom myslet především na to, aby byl pokud možno v prosluněné části zahrady. Na větším pozemku se nabízí více variant řešení, ale také více možností udělat chybu. Pokud budeme bazén využívat jakou součást letního provozu domu, bude vhodné jej umístit co nejblíže jeho obytné části. V případě, že nám nebude vadit, že se za koupáním projdeme do odlehlejší části zahrady budeme v chladném období roku ušetření pohledu na dno vypuštěného bazénu nebo jeho překrytí. Také je třeba zavčas uvážit, jak bude na výhled z domu působit případné zastřešení bazénu, úpravy okolí nebo „větrolamy“ kolem nádrže, pergola a další doplňky tohoto zařízení.

Bazén nesmí vadit

Pokud jde o velikost bazénu, měla by korespondovat s rozměry zahrady. V jeho okolí by mělo zůstat dost místa pro pohyb a posezení, jinak se místo očekávaného komfortu dostaví komplikace. Mysleme např. i na to, že koupání si v bazénu užíváme maximálně tři čtyři měsíce z roku, na zahradě se ale chceme (a musíme) pohybovat celoročně. Pokud bazén zřizujeme na zahradě dodatečně, musíme počítat s další důležitou skutečností – stavební práce se neobejdou bez těžké techniky, která může znehodnotit část vegetace na zahradě.

Alternativa napodobuje přírodu

Alternativou tradičních venkovních bazénů se stávají v poslední době koupací zahradní jezírka, která poskytují obdobné možnosti jako bazény, pokud jde o koupání, a navíc působí v zahradě mnohem přirozeněji. Kromě toho mají koupací jezírka i řadu dalších výhod. Jednou z nich je skutečnost, že čištění vody v jezírku probíhá na přírodní bázi a k udržení čisté vody není tedy zapotřebí chemie. Vodu čistí vodní rostliny, které odčerpávají z vody živiny. V koupacím jezírku nehrozí ani výskyt řas a sinic.

jezírko1Jak jezírko funguje

Vodu v koupacím jezírku udržuje nepropustná fólie s vysokou životností umístěná na jeho dně, alternativou může být vrstva nepropustného jílu. Dno je pak pokryto vrstvou písku. Jezírko má mělčí regenerační zónu (do 80 cm), v níž jsou ve vhodném substrátu vysazeny rostliny, koupací zóna s hloubkou do dvou metrů je od ní oddělena vlnolamem. Ten brání pronikání živného substrátu do koupací části a zároveň chrání rostliny proti vlnám z koupací zóny. Minimální plocha jezírka se doporučuje aspoň 40 m2.

Vodu v jezírku je třeba provzdušňovat a zajistit její oběh, k tomu poslouží oběhové čerpadlo. Cirkulace vody by se měla provést takovým způsobem, aby voda procházela štěrkopískovým filtrem mělké části a byla zajištěna její výměna v celém objemu jezírka. Na rozdíl od klasických bazénů je u zahradního koupacího jezírka vhodné, aby alespoň pár hodin denně bylo částečně zastíněné např. okolními stromy nebo keři.

V koupacím jezírku najdou místo různé druhy vodní flóry – v nejhlubší části nádrže mohou růst lekníny a další hlubokovodní rostliny, u břehu je vhodné vysadit mokřadní rostliny. Celkem se používá asi třicet druhů rostlin (leknín, kosatec, orobinec, rákos, různé druhy vodních travin apod.).

Výhody jezera na zahradě

Cenově vychází stavba koupacího jezírka levněji než tradiční bazén. Jeho realizace také neznamená tak radikální zásah do okolí domu. Také pokud jde o chemii, jde o úsporu, v případě bazénů, nutnou údržbu (náklady na chemické ošetření bazénu se pohybují v tisících korun za sezónu). Nezanedbatelné je ale i zdravotní hledisko – chlor používaný v bazénech může být problémem pro alergiky i pro zdravé lidi. Také ohřev vody v jezírku je díky mělké regenerační zóně snazší a není k němu třeba používat elektřinu ze sítě, případně lze do systému ohřevu zapojit solární zařízení.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist