Zateplete správně svůj dům
Náklady na vytápění a klimatizování domu jsou ročně opravdu vysoké. Pomoci může účinná, a hlavně správně provedená izolace. Máme pro vás šest rad, jak na správné zateplení domu. Díky vhodné izolaci můžete totiž energetické náklady snížit až o neuvěřitelných 50%! Kromě toho dům dostane nový šmrnc a kvalitní izolace vydrží s minimální údržbou třeba až 50 let.
Při zateplování se rozhodně nevyplatí ušetřit za každou cenu. Je nutné vše řešit komplexně a ne jenom „zalepovat“ dílčí problémy. To by mohlo ve svém důsledku vést jen k vytvoření tepelných mostů a možnému vzniku plísní uvnitř domu.
Zateplení domu je také nutné správně načasovat. Ideální je období od jara do podzimu, kdy teploty neklesají pod bod mrazu. Také příliš deštivé počasí není vhodnou dobou. Pozor však i na přímé prudké slunce. Jak tedy postupovat a jaké zvolit optimální zateplení?
Krok za krokem ke správnému zateplení domu:
1) Energetický posudek
Ze všeho nejdřív je dobré nechat si energetickým specialistou vypracovat posudek a následně projektovou dokumentaci k domu, ve které projektant doporučí optimální tloušťku zateplovacího systému či vhodný typ izolantu pro dosažení co možná největší úspory energií. Pro rodinné domy lze kvalitní energetický posudek sehnat od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Pomocí moderních technologií je navíc dnes možné odhalit kritická místa úniku tepla z domu, která se u starých domů nachází zejména okolo oken.
2) Správná volba izolačního materiálu
Na stavebním materiálu se šetřit nevyplácí a v případě izolace to platí dvojnásob. Levné izolanty nemusí mít požadované tepelně izolační vlastnosti, což platí obecně i pro kotvení, lepidlo či perlinku. Materiály by navíc měly být od stejného výrobce zateplovacího systému, aby spolu správně fungovaly. Vždy volte pouze kvalitní a certifikované systémy, v případě na trhu nejoblíbenějšího izolantu, pěnového polystyrenu, poznáte takové zateplovací desky díky značce kvality „Q“. Rozhodnete-li se pro levnější, ale rizikový materiál, v lepším případě hrozí snížení výkonu zateplení, v horším případě porucha či úplné zhroucení systému.
3) Dostatečná tloušťka izolantu
Není to tak dlouho, co se zateplovalo 5 cm izolantu. V zásadě však platí čím více, tím lépe. Rozdíl v ceně není nijak výrazný, volba větší tloušťky izolantu celou rekonstrukci prodraží obvykle jen o jednotky procent konečné ceny. Připlácíme totiž pouze za objem použitého izolačního materiálu, zatímco lepidlo, kotvení a dokonce i práce stojí stále stejně. Větší tloušťka se vám naopak vrátí nejen na ušetřených nákladech na energie, ale prodloužíte také životnost celé stavby lépe chráněné před mrazem a povětrnostními vlivy. S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14 – 16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm izolace.
4) Ověřený dodavatel
Ne každá stavební firma na trhu vám udělá zateplení stejně kvalitně. Ptejte se známých, jak byli se svou firmou spokojeni, hledejte na internetu reference a hodnocení od dalších zákazníků. Rozhodně se nedoporučuje brát věci do svých rukou a zateplovat svépomocí. Lehce se dopustíte řady chyb a ušetřené peníze za odbornou firmu přijdou vniveč, pokud budete muset nefunkční zateplení za pár let předělat. Mezi nejčastější chyby patří špatná volba materiálů či nevhodný stavební postup. Nezřídka jsou k vidění také kutilské pokusy se zateplením pouze jedné poloviny domu s vidinou ušetření peněz. Pravdou však je, že zateplením domu pouze zčásti neušetříte téměř nic, neboť úniky tepla se jen přesunou do nezateplených částí domu.
5) Stavební dozor
Mnozí majitelé si pod stavebním dozorem představí jen další utracené peníze navíc. Pravdou však je, že se stavební firmy mnohdy dopustí chyb. Ve snaze nabídnout vám levnější ceny než konkurenti na trhu mohou využít nekvalitní či nevhodné materiály, díky čemuž systém nebude zcela plnit svou funkci. Poté vám nezbude než práci reklamovat, což není vždy jednoduché a dům se vám navíc znovu promění ve staveniště. Všechna potenciální rizika musí stavební dozor pohlídat a právě za tyto záruky, včetně vedení případné reklamace, je placený. Sehnat se dá do 10 000 Kč, záleží na počtu návštěv na stavbě.
6) Vyřízení dotace
Dobré zprávy na závěr. Pokud dodržíte výše uvedené postupy, můžete rovnou požádat o státní dotaci. Stejné požadavky, tedy projektovou dokumentaci, energetický posudek, vhodné materiály a odbornou stavební firmu, má totiž populární program Nová zelená úsporám. Žádat o dotaci lze před stavbou, v jejím průběhu, ale i po jejím dokončení. Potřeba je jen doložit všechny faktury jak od materiálů, tak od stavební firmy. Podle výše dosažených úspor můžete získat zpět až polovinu nákladů. Pozor však, zateplíte-li minerální vlnou. Její tepelně izolační vlastnosti mohou klesnout při působení běžné vlhkosti v zimních měsících až o 50 %, čímž zateplení nemusí naplnit očekávání majitelů domů, jelikož nesníží náklady na vytápění tak, jak bylo spočítáno.
Related Articles