Zelená střecha
Domy chráněné zemí spojují krásu přírodní architektury s výhodami pasivně-solárních staveb. Vycházejí z jednoduchého přírodního principu využití tepla akumulovaného obklopující zeminou. To zajišťuje celoroční tepelnou pohodu i bez provozně drahých vyhřívacích systémů.
V současné době se střešní zahrady často stávají nejen výrazným reprezentačním, ale i užitným prvkem pro vlastníka nebo uživatele objektu. Stále více se začínají prosazovat na našich budovách nejen z důvodů estetických,ale i ryze praktických,neboť plní i funkci doplňkové tepelné a zvukové izolace. Chrání střešní krytinu před mechanickým poškozením a před účinky UV záření,snižují tepelné namáhání střešního pláště a zlepšují kvalitu životního prostředí. Střešní zahrady dokonce (podle provedení a typu) dokáží pojmout i více než 50 % dešťových srážek. Proto tyto střechy také přispívají ke snižování špičkového zatížení kanalizační sítě a čističek vody v období dešťů
Stavba zelené střechy není práce pro domácí kutily.
Každá součást skladby má svůj význam a není samoúčelná. Například separační vrstva,což je polyetylénová fólie,se pokládá mezi systém izolace proti vodě a souvrství zeleně. Každá z vrstev má jinou tepelnou roztažnost a při střídání teplot by mohlo dojít k poškození hydroizolace. (Mít na střeše zahradu nebo bazén už vyjde téměř na stejno. Základem je dobrá hydroizolace,a ta může být dobrá jen v tom případě,kdy je dokonale bezespárá. Hydroizolace má navíc schopnost zastavit růst kořenů. Většina firem používá zahraniční osvědčené materiály,které mají takzvaný FLL atest,pro tuzemského zákazníka by vědomí,že má na střeše tento výrobek,měl být zárukou klidného spánku. Tyto hydroizolace bývají buď na bázi asfaltových pásů s měděnou fólií nebo s polyesterovou poměděnou vložkou,některé firmy používají plastové fólie,které by měly být tlusté alespoň dva milimetry.)
Podobná situace nastane, když chce například někdo ušetřit na parotěsné zábraně a do tepelné izolace se dostane vlhkost. Pak už je jen otázkou času,kdy se z izolační hmoty stane perfektní vodič tepla či naopak zimy a kdy mráz postupně rozruší celou skladbu střech.
Odborně je třeba posoudit také sklon střechy. Nejoptimálnější sklon je od dvou do pěti procent. Pokud je menší,jsou problémy při odvodu vody,pokud je větší, musí se do systému přidat zábrany,které by při lijáku zabránily splavování půdy. Obecně lze zelené střechy postavit až do sklonu 35 – 45 stupňů.
Nechat si udělat zelenou střechu neznamená,že si na střeše domu zařídíte menší pole,na kterém je možné pěstovat mrkev nebo cibuli. V tenké,zhruba deseticentimetrové vrstvě zeminy,která se používá u nejlevnějších zelených střech,se osazuje takzvaná extenzivní zeleň (má obvykle malou stavební výšku a plošná hmotnost vlastního vegetačního souvrství se obvykle pohybuje od 90 do 200 kg/m2. Vlastní výška střešního substrátu se zpravidla pohybuje od 60 do 150 mm podle zvolené technologie a druhu rostlin. Jedná se o neudržovanou zeleň s vhodně zvoleným výběrem nenáročných rostlin,jako jsou rozchodníky,netřesky a suchomilné trávy. Tyto rostliny jsou dlouhodobě schopné snášet extrémní podmínky na střeše a postačí jim poměrně malá vrstva substrátu. Obvykle není realizován zavlažovací systém. Tento typ zeleně je nejčastější. Navrhuje se zejména z estetických důvodů,ale střechy s extenzivní zelení jsou v řadě případů požadovány i z ekologických důvodů jako náhrada za zastavěné plochy. Tyto střešní zahrady nejsou určeny k pobytu osob a proto se někdy kombinují s terasami)
Skutečnou parkovou úpravu s intenzivní zelení si může dopřát jen ten,kdo podstatně zvýší vrstvu substrátu. Aby mohly na střeše růst keře, musí být vrstva alespoň čtyřiceticentimetrová,menší stromy potřebují ještě více. Pod vrstvou hlíny musí být navíc drenážní vrstva z kačírku nebo podobného materiálu,která má schopnost odvádět přebytečnou vodu za deště a naopak v období sucha ji co nejvíce zadržovat.
Hmotnost zeminy tohoto systému po nasycení vodou však bývá větší než tuna na metr čtvereční. S takovou zátěží se musí počítat už na rýsovacím prkně projektanta a nepoužívá se proto při běžných rekonstrukcích domů.
Jakýmsi mezistupněm mezi těmito dvěma extrémy je střecha,která je osetá travinami a bylinami,které spojí malé keříčky rozchodníků v souvislou vrstvu zeleně.
Kolik toho střecha vydrží a jak je to s cenou?
Na střeše s nosností 150 až 300 kg/m2 je možno založit pouze takzvanou extenzivní zahradu,tedy pouze ji ozelenit. Na střeše s nosností nad 300 kg/m2 lze uvažovat o náročnějším projektu.
Jak ale možné zatížení zjistit? „Při výpočtu zatížení střechy se musí brát v potaz několik aspektů: všechny materiály na střeše ve stavu plného nasycení vodou,maximální zatížení rostlinami,sníh a také nahodilé zatížení osobami,“
Kdo chce pouze zelený porost,může počítat s cenou kolem 1700 korun za čtvereční metr. Kdo by raději složitější projekt,kdy mu střecha poslouží jako skutečná zahrada,může se dostat klidně ke 4000 korun i více na čtvereční metr.
Related Articles