Zimní péče o pokojové květiny

Zimní péče o pokojové květiny

Nastává zima, což znamená, že se mění nejen venkovní teplota, které musíte přizpůsobit tu vnitřní, ale i světlo, které k nám domů z venkovního prostředí proudí. Tyto faktory ovlivňují výrazně ovlivňují naše domácí květiny.

Jaké jsou hlavní rady na zimní péči o rostliny?

Rostliny mají v zimě v podstatě období klidu, kdy nerostou. Tomu také musíte přizpůsobit podmínky, ve kterých je pěstujete. V zimě je venku obecně méně světla, tudíž byste měli květiny přesunout na místo, kde ho dostanou co nejvíce. V případě, že je umístíte na okno, pod kterým je topení, nezapomeňte na bohatou zálivku, protože vám jinak listy rostlin začnou žloutnout a opadávat. V tmavších místech to ale s vláhou pro rostliny nepřehánějte, protože je pokojová teplota přeci jen o něco jiná v zimě než v létě. V zimě byste se také neměli pouštět do hnojení, protože ho rostliny v tuto dobu nepotřebují. Začněte s ním, až se začne v jarních měsících příroda probouzet.

I přesto, že jsou kaktusy odolné rostliny, potřebují občasnou péči, a to hlavně v zimě.

Jak se v zimě starat o kaktusy a sukulenty?

V předvánočních měsících jim nastává období zimního klidu a sucha. Až budete své kaktusy a sukulenty zazimovávat, opatrně je vyjměte z květináčů, otřepte jim z kořínků hlínu a kořínky poté zastřihněte. Tuto část kaktusu či sukulentu byste pak měli ošetřit například práškem z dřevěného uhlí. Zimní měsíce jsou pro tyto rostliny také obdobím, kdy jim hrozí nákaza houbovými chorobami a škůdci, proto je na místě pravidelně kontrolovat, zda nejeví známky podobného onemocnění. Vhodnou teplotou pro jejich zimní pěstování je 5 – 15°C. Pokud chcete mít doma kaktus, který vám ve studených měsících pokvete, vsaďte na „vánoční kaktusy“. Ty kvetou v barvě růžové, červené, bílé či fialové a musí být v zimě v pokojové teplotě.

Fíkusy – nejodolnější rostliny

Jsou to jedny z nejčastěji pěstovaných rostlin v domácnosti vůbec, a to proto, že se o nich říká, že jsou téměř nezničitelné. To, že jim něco chybí, poznáte například opadáváním listů. Fíkus je jedna z mála rostlin, která nepotřebuje velké množství světla,tudíž nemusí být  zimě umístěna v těsné blízkosti okna. Umístění u něj by mu spíše mohlo uškodit, protože se mu také nedaří v průvanech. Fíkusům škodí chlad, tudíž by měly být v místnostech s teplotou vyšší jak 12°C. Zemina by se neměla nechat přesychat, fíkusy mají rády vlhko.

Exotická květin známá jako „sloní noha“ a ač pochází z Afriky, tak má v zimě ráda chladno.

Sloní noha, kus Afriky v české domácnosti

Nolina, námi známá především pod názvem „sloní noha“ je původem africká rostlina, které se však daří i u nás v mírném pásu. Co se týče zimní péče, je nenáročnou rostlinou –  její původ má výhodu ve snášenlivosti suchého prostředí, proto to není rostlina náročná na vláhu, v zimě je vhodné  zalévat jí asi tak často, jako klasické kaktusy. V létě miluje teplo, horké a suché počasí, v zimě má radši teploty nízké, a to maximálně 10 °C. V zimních měsících také není vhodné hnojení, které má jinak sloní noha  v letních měsících ráda.

V případě pěstování rostlin se nemusíte bát, že by vám přes zimu nepřežily – většina z nich akorát potřebuje tu správnou péči, která se většinou skládá z nižší vláhy a většího množství světla.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist