Změny dětských pokojů v závislosti na stáří dítěte.
Dětský pokojíček má v každém věku dítěte určitá pravidla a požadavky na zařízení. Jednotlivé detaily vybavení, barevné kombinace a doplňky navozují náladu a rozvíjí myšlení i kreativitu dítěte.
Pro miminka je základním požadavkem prostor, světlo a bezpečnost – vhodný výběr místnosti. Stěžejní zónou pro miminko je zóna spací. Nábytek, v této etapě nemusí být pevně ukotven ke stěnám ani k podlaze místnosti a umožňuje tím ve správném čase jeho jednoduché přemísťování. Pokoj vám tak otevírá možnosti pro další jeho změny.

Na dětský pokoj školáka jsou kladeny jiné nároky než na pokojíček batolete.
Pro batole a předškolní věk je dětský pokoj především na hraní a spaní, opět s požadavkem na bezpečnost. Doporučujeme měkké materiály, oblé tvary a speciální ochranné prvky na hrany. V tomto období se může rozvinout fantazie a kreativita v zařízení pokoje.
Pro školáka mimo spaní a hraní je potřeba zařídit i pracovní zónu – psací stůl, kvalitní židli a úložné skřínky. S přechodem dítěte do školy se podstata pokojíčku mění.
Dětský pokoj pro školáka
Dětský pokoj pro školáka lze rozdělit na 3 základní zóny – zóny by měly mít jednoduchou strukturu a odpovídající vybavení dle věku.
- Spací zónu – která obnáší kvalitní a pohodlnou postel, jež je základem kondice dítěte. Pozornost věnujeme velikosti postele, správnému roštu a matraci. Při výběru matrace bereme v úvahu stáří dítěte a jeho vývoj. Spací zónu umístíme nejlépe do některého rohu v klidnější části pokoje.
- Hrací zóna – je prostor pro hraní dítěte vč. úložných skříněk pro hračky. I pro školáka má stále ještě důležitou funkci a požadavek na velikost prostoru.
- Pracovní zóna – nabývá důležitosti pro soustředění a učení. Pracovní stůl umístíme co nejblíže k oknu, pokud možno polohovatelný s nastavitelnou výškou. Poroste se školákem a poslouží dlouhá léta. Kvalitní židle, která je ergonomicky tvarovaná, s dostatečnou stabilitou a výškově nastavitelná je samozřejmostí. Na stole by neměla chybět stolní lampa-umělé osvětlení, s možností natáčení do stran dle potřeb osvětlení. K pracovnímu koutu náleží i úložný prostory, ve formě pohyblivých kontejnerů, poliček nebo knihovny.

Studentský pokoj, to je ložnice a pracovna zároveň.
Co dělá z dětského pokoje pokoj studentský?
Studentský pokoj je zároveň pracovnou, ložnicí i obývacím pokojem. Soukromí, intimita a prostor k seberealizaci je pro studenta prioritou. Není nutné přestavět kompletně celý interiér. Základní změna je přestavba hrací zóny na odpočinkovou a místo pro návštěvy. Zde je ideální prostor pro originální dekorativní prvky a kreativitu. Větší studentský pokoj vybavíme stolkem, sedačkou a křeslem. V menších pokojích využijeme taburety, sedací pytle nebo stohovací židle. Současně řešíme i větší úložné prostory formou vestavěných šatních skříní. V místnosti by nemělo chybět centrální osvětlení, včetně několika dalších zdrojů dle funkčnosti.
Related Articles