Jak zrenovovat plastový nábytek? Nastříkejte ho jako profík!
Zahradní plastový nábytek občas nepůsobí příliš moderně a atraktivně. Unylé barvy, stereotypní laciný vzhled. Jde to ale i jinak! Pokud chcete dát plastovému zahradnímu nábytku nový, neokoukaný a naprosto trendy vzhled, pak je následující článek pro vás jako stvořený. Plastový zahradní nábytek totiž stačí natřít – respektive nastříkat. Poradíme vám, jak zrenovovat plastový nábytek, aby vypadal opět skvěle!
Natřít plast je prostě výzva!
Zrenovovat plastový nábytek není jen tak, a přesto to jde! Plasty obecně patří mezi nejobtížněji natíratelné povrchy vůbec. A přesto se toho s naším návodem nemusíte bát. Obnovu barvy nebo nanesení zcela nové barvy zvládnete pomocí spreje. Zapomeňte tedy na klasické štětce a barvy. Zahrajte si na chvíli na „sprejera“, a zahradní stůl nebo židli jednoduše stříkněte barvou ve spreji.
Plastový nábytek v rukou sprejera
Chemické složení plastů a jejich hladký povrch není nátěrům příliš nakloněn, také přilnavost barvy bývá spíše obtížná. Skutečnost, že plasty se mohou rozpínat a smršťovat vlivem podnebí jinak, než běžně natírané povrchy, je činí náchylnými k odlupování barvy. I když si myslíte, že je povrch již zaschnutý, opak může být pravdou. Díky správné přípravě podkladu a postupu při nástřiku se však všem těmto záludnostem vyhnete. Nově nastříkaný zahradní nábytek bude vypadat jako zbrusu nový.
Co budete potřebovat?
- Plastový nábytek, který chcete zrenovovat (ale to dá jaksi rozum)
- Kbelík s vlažnou mýdlovou vodou
- Kartáč, houbička a hadr
- Smirkový papír zrnitost 200
Akrylová barva ve spreji na PVC (Tyto barvy jsou vhodné pro plast, protože jsou pružné a odolné vůči povětrnostním vlivům. Mají rychlé schnutí a nabízejí dobré krytí.)
Někdy je vhodné použít základní nátěr určený pro plasty (zda to bude nutné či nikoliv vám poradí prodejce v závislosti na konkrétním PVC povrchu a použité krycí barvě)
Jak zrenovovat plastový nábytek krok za krokem
Krok 1 – očistit
Odstraňte případné nečistoty vydrhnutím plochy mýdlovou vodou. Případnou plíseň lze odstranit roztokem vody a bělidla v poměru 3:1. Plochu nechte asi 20 minut vlhkou a poté ji opláchněte a nechejte uschnout.
Krok 2 – obrousit
Aby barva lépe přilnula, obruste povrch nábytku smirkovým papírem o zrnitosti 200. Prach z broušení setřete vlhkým hadříkem a nechejte uschnout.
Krok 3 – nastříkat
Nastříkejte povrch rovnoměrně akrylovou barvou ve spreji na PVC. Nastříkejte několik lehkých vrstev. Další nástřik provádějte vždy až po úplném zaschnutí předchozího nástřiku.
Několik fajn tipů a doporučení
- Vybírejte takové spreje, které jsou přímo určené pro nástřik plastů a plastového venkovního nábytku. Pokud si nejste jistí, poraďte se s prodejcem.
- Barvu nanášejte v několika tenkých vrstvách – nesnažte se nábytek nastříkat pouze jedním hutným nástřikem – brzy by tak mohlo dojít k loupání barvy.
- Povrch nábytku sprejujte na stinném a dobře větratelném místě – ideálně tedy venku ve stínu.
- Povrch nábytku by neměl být příliš teplý, ani rozpálený od ostrého sluníčka. Ideální dobou je tedy brzké ráno nebo podvečer. Pokud by byl povrch při nanášení barvy příliš teplý mohly by při nástřiku vznikat drobné bublinky a vytvořit tak nechtěný efekt „pomerančové kůry“.
- Sprej s barvou pravidelně protřepávejte.
- Při stříkání nábytku nejprve nastříkejte spodní část, poté ho otočte do svislé polohy a nastříkejte co největší pohledovou část nábytku, postupně jím otáčejte, až pokryjete barvou celý povrch.
- Pokud vám při nástřiku vzniknou stékající kapky, ihned je otřete a povrch nastříkejte znovu. Zaschlé kapky odstraňte lehkým přebroušením smirkovým papírem a opětovným nástřikem.
Při práci s akrylátovým sprejem a barvami nezapomeňte dodržet doporučení výrobce a také základní bezpečnostní opatření, které ochrání vaše zdraví. Použití ochranných pomůcek – rukavic, respirátoru a brýlí je rozhodně na místě.
Related Articles