lodzie-7

Lodžie zvýší komfort i úspory energie

Balkón nebo lodžie je v každém bytě vítanou formou jak rozšířit „životní prostor“ jeho obyvatel. Pokud na něm zřídíme prosklenou lodžii, může to znamenat zvýšení pohodlí, úspor energie i hygieny.

Dodatečné zasklení balkónu není investičně příliš náročné a přitom přináší řadu pozitivních změn. Už jen pocitově vytváří vlastně nový obytný prostor, který si zároveň uchovává původní výhody jako sluneční osvit nebo výhled do okolí podobně jako zimní zahrada. Pokud jde o hygienu, znamená ochranu před nadměrnou hlučností nebo prašností venkovního prostředí. Prosklení je nezanedbatelným kladem také pro byty v přízemí nebo v nižších patrech díky tomu, že zvýší bezpečnost bytu. Nejvýrazněji se ale zřízení prosklené lodžie projeví na energetické bilanci bytu.

Ani v případě dodatečného zřízení prosklené lodžie ale nejde o zcela bezproblémový zásah a představa snadného dosažení všech zmíněných pozitiv není správná. Jako každý stavební zásah je třeba i tento krok správně promýšlet a vyvarovat se rizik.

lodzie-1

Zasklená lodžie, představuje zvýšení bezpečí a eliminaci hluku a prašnosti z vnějšího prostředí. V neposlední řadě také úspory za energie.

Rizika lze eliminovat

Jedním z nich může být kondenzace vlhkosti po instalaci příliš dobře utěsněných skel, které je většinou motivováno snahou maximalizovat tepelně izolační účinky tohoto opatření. V takto uzavřených lodžiích pak jsou jejich vnitřní stěny orosené kapkami kondenzované páry a prostor pak připomíná skleník, hrozí v něm vznik plísní, poškození železobetonové konstrukce, o ztrátě komfortu při pobytu ani nemluvě.

Řešení přitom není složité – stačí při montáži zvolit systém, který má štěrbiny mezi skly, křídlem a kolejnicí a vrámu odvodňovací kanálek. Kromě toho je ale nutností mít možnost větší výměny vzduchu křížovým větráním, tedy proudění vzduchu. Většina lodžiových systémů na trhu disponuje možností 50 až 100% otevření, a tak lze potřebnou výměnu vzduchu zajistit. Takové větrání je navíc nutnou podmínkou toho, aby se prostor lodžie v létě nepřehříval. Řešením rizika přehřívání jsou i vhodné stínicí prvky – žaluzie, umístěné na vnitřní straně zasklení, nebo skla opatřená termoizolačními fóliemi.

Úspora energie s podmínkami

Jedním z hlavních motivů širokého uplatnění prosklených lodžií je dnes úsporný efekt – jejich uzavřený prostor zvláště v chladném období funguje jako pasivní solární systém a dokáže podstatně snižovat náklady na teplo. Propagační materiály firem uvádějí možnou úsporu tepla až 50 %, tento údaj je ale nutné brát s rezervou. Seriózní výzkumy vycházející z dlouhodobého porovnávání bytů s instalovanými lodžiemi a bez nich ukazují, že maximální úspora se může blížit maximálně 35 %.

I tady jsou ale jisté „háčky“ – množství ušetřené tepelné energie ovlivní to, na jakou světovou stranu je lodžie orientována – pokud jde o sever nebo západ, jsou úspory podstatně menší. Jejich výši ovlivní i způsob větrání v zimě. Pro hygienu bydlení je nutné udržení optimální koncentrace CO2 a to vyžaduje větrání mezi obytnými místnostmi a lodžií (na lodžii s utěsněním spár přitom není dostatečně „čerstvý“ vzduch a větrání musí být intenzivnější). Výsledkem pak bude poměrně vysoká teplota na lodžii (získaná z interiéru) a tím i vyšší ztráta do exteriéru.

Jinou otázkou je míra úspor v domě, kde již bylo provedeno zateplení fasády a výměna oken. V takovém případě je procentuálně vyčíslená úspora energie (a tedy i návratnost investice) zhruba poloviční než ve starém domě. Počítá se, že zasklením lodžie o délce šest metrů lze v nehospodárné stavbě dosáhnout úspory 1 200 kWh za rok, což představuje finance ve výši zhruba 2 500 Kč.

lodzie-6

Dodatečně zasklít je možné většinu typů balkónů.

Nejběžnější systémy

Dodatečně lze zasklívat lodžie rovné i rohové a lodžie částečně předsunuté, prosklení je také možné uplatnit i na většinu typů balkónů. Systémy zasklení se dělí na bezrámové a rámové, rám přitom může být celkový nebo kolem každého skleněného dílce. Bezrámové systémy se dodávají s posuvnými nebo otočnými skly bez svislého rámování. Skla jsou zasazena většinou do hliníkových profilů, posuvná okna se pohybují na hliníkových kolejnicích s ložisky z nerez oceli s plastovým povrchem pro snížení hluku. Speciální mohérové kartáčové těsnění  zajistí odolnost proti větru a vodě.

Kam dál?
Sítě proti hmyzu
Stínění pro pohodu i úspory

 




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist