K estetické zahradě dřevo neodmyslitelně patří
Zahradní design už dávno není neznámým pojmem a zahrady rodinných domů už většinou neslouží primárně užitkovým účelům, jako je pěstování zeleniny apod. Ke kvalitně esteticky pojednané zahradě dřevo neodmyslitelně patří.
Využití dřeva na zahradě nabízí široké spektrum možností. Jednou z efektních a praktických možností je zřízení dřevěné terasy. Toto řešení optimálně koresponduje s přírodním rázem zahrady, dřevo na terase nepůsobí rušivě jako např. beton či dlažba. Dřevěný povrch navíc vytváří nenásilný přechod z interiéru na volnou travnatou plochu a je také vhodným doplňkem přístupu k bazénu nebo k zahradnímu jezírku. Nejedná ale jen o estetické působení. Při pobytu v zahradě s dřevěnou terasou oceníme příjemné účinky, pokud je terasa více vystavena slunečnímu záření. Dřevo lépe absorbuje tepelnou energii a nehrozí tolik přehřátí povrchu – chůze po dřevě zůstává příjemná i v letním slunečním úpalu. Podobně pozitivně dřevěná terasa působí při opačných účincích chladu.
Kvalita podle druhu dřeva
K nejběžněji používaným materiálům pro stavbu venkovní dřevěné terasy u nás patří smrk a borovice, jež jsou také nejlevnější variantou. Jsou ale méně odolné a prodloužení jejich životnosti vyžaduje opakovaně ochranný nátěr. Lepší parametry mají např. dřevo borovice douglaska nebo severský modřín, které vykazují vyšší hustotu dřeva, větší podíl pryskyřice, a tedy i menší nároky na ošetření při mnohem vyšší životnosti. I běžné domácí dřeviny ale mohou těmto druhům dřeva konkurovat, pokud jsou ošetřeny tlakovou nebo tepelnou impregnací.
Bezkonkurenčně nejlepší přirozené vlastnosti pokud jde o životnost i vzhled mají ve stále širším sortimentu dovážená exotická dřeva, je ale třeba počítat, že s kvalitou roste i cena.
Všestranné efekty pergoly
V úvahách o uplatnění dřeva v exteriéru se ale nemusíme držet pouze při zemi. Technicky snadno, a přitom esteticky efektně je možné dřevo v zahradní architektuře uplatnit v podobě pergoly. Jsou to lehké, velmi variabilní stavby, které se přitom mohou stát výrazným prvkem zahradního prostoru. Nejčastěji nacházejí uplatnění jako doplněk zděné stavby, mohou ale stát i samostatně. S jejich pomocí lze členit prostor zahrady – mohou vymezovat její části podle účelu a vytvářet tak celkovou koncepci pozemku. Pergola pomůže vytvořit na zahradě intimní zákoutí nebo její prostor izolovat od nechtěných pohledů zvenčí a pergoly mohou v kombinaci s popínavými rostlinami sloužit jako ochrana před prudkým letním sluncem.
Konstrukce pergoly by měla vytvářet harmonický celek se zahradním prostředím i s budovou domu, v jehož blízkosti stojí. Platí, že pergoly u novostaveb by měly být spíše z tenčích hranolů, rustikální estetiky vhodné pro tradiční zástavbu naopak dosáhneme s pomocí kulatiny.
K zahradě dřevo i v doplňcích
Dřevěné prvky v zahradním prostoru nemusí vždy plnit konstrukční úkoly, jak je tomu u teras nebo pergol. Jeho praktické uplatnění se může skloubit s dalším důležitým prvkem zahrad. Pokud chceme exteriér doplnit o okrasné stromy a keře a zároveň zachovat určitou „mobilitu“ například u teplomilných druhů, jež je třeba na zimu ukrýt v domě, nabízí se řešení v podobě rozměrných květináčů ze dřeva.
Další menší rolí pro dřevo v zahradě může být vytváření různých předělů a zvýrazňujících prvků sestávajících z dřevěných kůlů z pravidelně frézované kulatiny o různých průměrech. Takové palisády lze využít k ohraničení záhonů a cestiček nebo jako opěrné zídky a dekorační prvky. V zahradách si získala oblibu i dřevěná dlažba z kulatiny.
Bez údržby se dřevo neobejde
Dřevo jako přírodní materiál ale vyžaduje větší péči než např. plast. Je proto nutné počítat s pravidelnou investicí do údržby. Její náročnost bude záviset zejména na druhu použitého dřeva. V první řadě jde o působení klimatu, hlavně srážkové vody, ale i o vliv ultrafialového záření a střídání tepla a chladu. Kromě toho se příčinou poškození dřevěných konstrukcí mohou stát hmyzí škůdci nebo houby a plísně. K nejběžnějším povrchovým úpravám dřeva patří impregnační nátěry, které netvoří viditelný film, lazurovací laky, respektující přírodní strukturu dřeva a krycí emaily.
Dobrý den
Mám na zahradě skoro stejne posezeni jako mate na hlavnim obrazku a do toho bych si chtěla poridit venkovni krb
konretne tento terakotovy: levnekrby.cz/zajimavosti/venkovni-krb-vas-zahreje-na-tele-i-na-dusi/
myslitesi ze je to v kombinaci s drevem dobry napad? a jak se je to s timto krbem a udrzbou
dekuji