Slunce prodlouží bazénovou sezónu
Využití solární energie je stále populárnější a nemusí jít ani o sofistikované vytápění nízkoenergetické stavby. Jednodušší aplikace obstarají komfort koupání v zahradním bazénu – ohřev bazénu zajistí solárně termické panely a ohřívače.
Na počátku koupací sezóny teploty v noci nebo při krátkodobém ochlazení klesají a pro dostatečný ohřev bazénu bežný sluneční svit nestačí. Vodu pak je třeba ohřívat a potřebného efektu můžeme dosáhnout různými cestami. Lze využít elektřiny, která ohřev spolehlivě zajistí. Ekonomicky výhodnější i ekologičtější jsou ale metody s využitím energie slunečního záření. Voda totiž „spolyká“ při ohřevu na teplotu vhodnou ke koupání hodně energie a při použití elektřiny ze sítě může vyjít velmi draze. Bez zhodnocení energetické náročnosti by se tak mohlo neopatrnému majiteli bazénu stát, že na konci sezóny zjistí, že za ohřev bazénu vydal sumu srovnatelnou s cenou luxusní dovolené u moře.
Počítat se vyplatí
Pro zhodnocení toho, zda se nám vyplatí investice do solárního ohřevu bazénu. Je třeba vzít v úvahu různé faktory ovlivňující to, kolik tepla náš bazén vlastně spotřebuje. Jde o to, jestli chceme ohřívat vodu sezónně ve venkovním anebo celoročně ve vnitřním bazénu. Dalším důležitým momentem budou naše představy o tom, jak teplá vody by měla pro pohodové koupání být – zvednutí teploty o každý stupeň představuje velké množství energie. K tomu je třeba započítat tepelné ztráty a případné zisky. Slunce totiž nebude ohřívat jen médium v kolektorech, ale i bazén. Roli také hraje to, jestli je bazén celodenně vystaven slunečnímu svitu nebo je stíněn stromy a budovami.
Solární absorbéry se napojují běžně ke stávajícímu filtračnímu systému a dostatečný ohřev bazénové vody zajistí zpravidla absorbérová plocha vypočítaná jako dvě třetiny celé plochy bazénu. Na menších pozemcích pak mohou nastat problémy s jejich umístěním. Jako vhodné řešení pak může být střecha staveb v blízkosti bazénu. Plastové absorbéry jsou lehké a odolné a mohou se instalovat na plochou střechu nebo s pomocí kotvících konstrukcí nad střešní krytinu šikmé střechy.
Jednoduché a účinné absorbéry pro ohřev bazénu
Nejjednodušším a levným řešením jsou nezasklené absorbéry z plastu nebo ze syntetického kaučuku. Konstrukčně je lze rozdělit na trubkové a ploché, trubkové přitom můžeme přizpůsobit libovolně tvarovanému povrchu, ploché absorbéry mají zase výhodu v souvislosti s údržbou i ekonomikou – nemají na povrchu mezery, ve kterých se mohou zachytit nečistoty, jež snižují účinnost absorbéru.
Používané materiály jsou do jisté míry odolné bazénové chemii, solární systém proto může být velmi jednoduchý, bazénová voda může být po úpravě (filtraci) vedena přímo do solárního systému. Plastové absorbéry ale mají kratší životnost než ploché zasklené kolektory. Při použití zasklených kolektorů můžeme počítat s výrazně vyšší účinností, zvlášť při kolísající úrovni slunečního záření a při nižších teplotách vzduchu. Energetické zisky na rozdíl od nezasklených absorbérů téměř nezávisí na rychlosti větru. Rozdíl v efektivitě tepelných zisků během celého roku může být až dvojnásobný, v plné sezóně je ale méně výrazný. Výhodou zasklených kolektorů je vyšší využitelnost získaného tepla, například pro sprchování.
Kombinace s další úsporou
Zajistit ohřev vody v bazénu samostatným solárně termickým systémem – tedy s relativně jednoduchými absorbéry – je sice možné, výhodnější je ale kombinace se zařízením pro ohřev teplé vody a dotápění. Bazén je totiž v letním období, kdy je sluneční energie nadbytek, vhodnou možností, jak tento přebytek zužitkovat.
Pro jejich výběr by měla být jedním z hlavních kritérií – stejně jako u jiných dlouhodobých investic – životnost. Kolektory jsou si konstrukčně podobné, kromě trubicových kolektorů jsou běžné i ploché kolektory s dobrou
absorpční plochou, která brání zpětnému vyzařování energie. Kvalitní kolektor totiž musí teplo nejen dobře pohlcovat, ale až do okamžiku, než je teplonosné médium nepřenese do oběhového systému, by je neměl vyzářit do okolního prostoru. Z pohledu dlouhodobého a bezúdržbového provozu jsou nejlepší volbou kolektory, které počítají s možností vysokotlakého fungování s nuceným oběhem.
Related Articles