Zahrádkářův rok – KVĚTEN
Vůně ovocných stromů a bzukot pilných včel – to je zahrada v květnu. Tento měsíc nás čeká výběr sazenic květin a zeleniny, okopávání a pletí záhonů, prevence proti chorobám a škůdcům a již pravidelná činnost – péče o zahradní trávník.
Květen v okrasné zahradě
V okrasné zahradě provádíme prosvětlovací a zpětný řez u právě odkvetlých dřevin jako je zlatice, kdoulovec japonský, šeříky, čilemníky aj., aby dřeviny založily květy pro příští rok. Prořežeme příliš husté a neupravené výhony, odumřelé a nemocné větve. Koncem měsíce se pak můžeme pustit do zastřihávání živých plotů.
Do záhonů je čas vysázet narašené hlízy jiřinek, sazenice z řízků, ale ty až po „ledových mužích“, tedy nejdříve 15. května. Letničky vysévané přímo na záhony je třeba vyjednotit. Po ledových mužích se také můžeme pustit do vysazování begonií, dosen, aksamitníků, kosmatců a dalších květin choulostivých na pozdní jarní mrazíky.
Květen je vhodný měsíc pro přesazování vzrostlých dřevin. Čím je rostlina mladší, tím lépe přesazení bude snášet. Rýčem do půdy vyhloubíme kruhovou rýhu velikosti obvodu koruny a šetrně odstraníme zeminu z okolí kořenového balu. Hluboko uložené kořeny je možné přeseknout. Bal i se zbývající zeminou přenesme na nové stanoviště nejlépe v jutovém pytli a vysadíme do nové jámy.
Při nákupu sazenic letniček a trvalek je nejdůležitější jejich zdravotní stav a kvalita jednotlivých rostlin. Listy nesmí být poškozené mechanicky ani chorobou nebo škůdcem. Pečlivě kontrolujeme také stonky u povrchu zeminy. Rozhodně nekupujeme sazenice se zčernalými stonky nebo pokryté plísní.
Trávník, který by nám kdejaký soused záviděl, vyžaduje pravidelnou péči. To znamená alespoň jedenkrát týdně jej posekat, nenechat trávy vykvést, posečenou trávu zachytit do sběrného koše sekačky nebo vyhrabat a zkompostovat a samozřejmě zavlažovat a případně i přihnojit. Chcete-li mít trávník hustší je třeba jej sekat ale častěji.
Květen v ovocné zahradě
Kvetoucí stromy dostatečné zaléváme, prokypřujeme pod nimi zeminu a vytrháváme kolem nich plevel. Tento měsíc je také v vhodný pro roubování ovocných stromů. Rouby by měly být živé, nenarašené, spící a nastříhané v prosinci nebo v lednu. U odkvetlých broskvoní a dalších peckovin stříháme letorosty až na tři pupeny.
Péči v květnu věnujeme i jahodníkům. Zaléváme je, okopáváme, odplevelujeme a přihnojujeme kompostem. V případě nočních mrazíků je zakrýváme netkanou textilií. Přes den je však musíme odkrýt, aby došlo k opylování.
Prakticky u všech druhů ovocných stromů je vhodný postřik pro nemocem a škůdcům. Do korun stromů zavěšujeme feromonové lapače, které pochytají množství škůdců. Jabloně, hrušně a broskvoně také při bohatém kvetení protrháme, aby měl každý plod dostatek místa pro růst.
Zahrada v květnu a zelenina
Od poloviny května můžeme na záhony vysévat fazole, hrách, červenou řepu, květák i čekanku. Na záhony přemisťujeme předpěstované hlávkové zelí, polorané kedlubny, květáky, kapustu a nakládačky. Na konci května můžeme vysadit i silné keříčkové a tyčkové rajčata. Předchozí zeleninové výsevy naopak projednotíme a rozsadíme.
Zeleninové záhony dobře zavlažujeme, hnojíme a okopáváme. Při chladnějším počasí je lepší vyčkat s výsadbou kořenové zeleniny až na konec měsíce. Jako ochranu můžeme opět použít netkanou textilii, kterou po projednocování odstraníme.
Related Articles