Sauna: snadno dostupné zdraví i relax

Sauna si do českých zemí našla cestu poměrně dávno a pro ty, kdo jejímu kouzlu propadli,se stává běžnou součástí života. Není divu, že se tomu přizpůsobila i typová nabídka saunovacích zařízení.

Oblibě využívaní sauny se nelze příliš divit, sauna v sobě totiž kombinuje relaxační efekt s prokazatelně pozitivními zdravotními účinky. Lékařské výzkumy prokázaly, že saunování:

  • zlepšuje krevní oběh a srdeční činnost
  • redukuje bolest a únavu kloubů
  • hloubkově čistí pokožku
  • vyplavuje toxiny a nečistoty z vnitřních orgánů
  • zmírňuje stres a napomáhá klidnému spánku

Dosažení takových efektů má ale určité podmínky a saunování podléhá pravidlům, jež se vyplatí dodržovat. Přestože na saunu každý organismus reaguje individuálně, platí ohledně saunování obecná doporučení.

  • Čas strávený v sauně by neměl být příliš dlouhý, žádné „trhání rekordů“ zde není na místě a v sauně bychom měli být, jen dokud je nám to příjemné (doporučuje se doba osm až patnáct minut).
  • Vhodná poloha – pro saunování je v sedě, ještě lépe v leže
  • Dýchání – dýcháme nosem a pokud možno povrchově, horký vzduch může způsobovat pocit pálení v nose a kolem úst
  • Pohyb – v sauně se omezuje na minimum, je třeba opatrnosti při vstávání – může se snadno zatočit hlava
  • Alkohol před saunováním se zásadně nekonzumují alkoholické nápoje
  • Věk – striktní omezení neexistují, začínat se saunováním po šedesátce ale jen po konzultaci s lékařem

Kontraindikace:

  • chronicky nemocní (jen po konzultaci s lékařem)
  • sauna se nedoporučuje při zánětlivých onemocněních, po akutním poškození kloubního pouzdra apod.
  • sauna se nedoporučuje lidem s umělými klouby, kostmi nebo chirurgickými implantáty i lidem se silikonovými implantáty

Foto: FreeImages.comSauna uvnitř domu

Průkopnickými zařízeními, kde se lidé s účinky sauny u nás mohli seznámit, byly nejrůznější veřejné sauny, nejčastěji pod hlavičkou sportovních klubů nebo v hotelích. Už v prehistorii českého saunování ale vznikaly i sauny domácí – např. adaptací různých kůlen či jiných hospodářských stavení, aby … topilo se všelijak přizpůsobenými domácími kamny apod. Dnes jsou fandové saunování, kteří si tohoto požitku chtějí dopřávat v soukromí svých domovů, postaveni před širokou škálu možností i nabídku trhu.

Základní typové dělení saunovacích zařízení je na exteriérové sauny a ty, jež jsou integrovány v obytném prostoru. Pro saunu uvnitř domu stačí dobře větratelná suchá místnost, kde se nedaří plísním. Tu je nutné důkladně izolovat od zbytku bytu nebo domu takto lze adaptovat méně používaný pokoj, podkroví, koupelnu, sklep nebo garáž. Pro saunovací provoz je ale důležitá návaznost na „chladicí sekci – tedy vanu, sprchu, anebo na přístup do venkovních prostor, kde je tekoucí voda, bazén nebo přírodní nádrž). Při tomto typu sauny nejsme vázáni na originální projekt a případnou svépomocnou realizaci. Na trhu se nabízejí hotové sauny od těch nejmenších rozměrů, pro nějž stačí zajistit vhodný prostor a přípojky sítí.

Samostatná sauna

Saunu lze ovšem postavit i jako samostatný objekt na zahradě. I tady je podmínkou blízkost vody nebo bazénu. Je ale nutné počítat s vyššími náklady jak na pořízení (originální i typizované stavby). Do ceny je třeba zakalkulovat i náklady na přívod kanalizace a elektroinstalace nebo přidání převlékárny či sprchy. Také vlastní provoz vyjde u samostatně stojícího saunovacího domku dráž. U typizované sauny je výhodou rychlost realizace – sady se jednoduše smontují a zapojí do standardních zásuvek, vždy je přitom nutno dbát na pečlivou izolaci elektrického vedení. Sauna pro jednu osobu by měla mít minimální rozměry 90 na 120 centimetrů, pro skupinu šesti až osmi osob je optimální 300 na 350 centimetrů s klasickou výškou stropu 2,1 metru.

Teplo je základ sauny

Důležité je řešení zdroje tepla – topí se buď dřevem (je třeba počítat se zřízením komínu a delší dobou na vyhřívání sauny), plynem nebo elektrickými přímotopy.  Nejkomfortnější provoz zajistí elektrické vytápění. Pro vytopení malé sauny stačí kamna s výkonem 3 kW, prostor s rozměry většími než 3,5 metrů krychlových si už vyžádá přípojku na 380 V. Teplotu, čas a osvětlení reguluje u elektrických saun uvnitř umístěná ovládací jednotka.

zajimavost-cyklosauna-3ZAJÍMAVOST: Sauna létá, plave i jezdí

O míře fandovství a obliby sauny svědčí experimenty architektů u ateliéru H3T Architekti, kteří vytvořili prototypy mobilních saun. Zkonstruovat například plovoucí funkční saunu na vodě, která byla realizována v rámci uměleckého workshopu WOODOO, ale v ulicích měst a na březích řek se objevila i jednoduchá sauna připojená za auto nebo dokonce dvojkolo. Dalším projektem ateliéru H3T Architekti je „létající“ sauna zavěšená na mostní konstrukci.

Zdroj: www.archiweb.cz,  H3T Architekti




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist