dřevostavba_massiveholzbaue

Montovaná dřevostavba z masivu

Sortiment staveb ze dřeva se rozšiřuje, jednou z možností jsou montované domy z masivu.

Dřevostavby u nás kvůli řadě nepodložených dojmů a představ nemají zdaleka takové zastoupení jako v zemích na západ od našich hranic. Důvodem je řada předsudků souvisejících s tradicí výstavby a bydlení u nás. Dřevo je přitom přinejmenším rovnocennou konkurencí tradičním stavebním systémům a navíc jde o ryze ekologický materiál a jako základní prvek dřevostaveb uspokojuje všechny požadavky na ekologii.

Falešné předsudky
Jedním z tradovaných omylů je rozšířený dojem, že dřevo hůře izoluje. Tento materiál je ale díky své buněčné struktuře naopak velmi dobrým tepelným izolantem, zvláště ve formě vyschlého dřeva, jaké se ke stavbě domů používá.

Traduje se také názor, že dřevo nelze použít do vlhkostně proměnlivého prostředí. I to je omyl, dřevo totiž dokáže regulovat vlhkost v závislosti na prostředí, ve kterém je použité. Důležité je pouze to, aby vlhké dřevo mělo možnost opět vysychat. Tím pak stěny samy pomáhají vytvářet optimální vnitřní klima, v němž nehrozí ani přílišné sucho, ani lokální hromadění vlhkosti.  Ani obavy z ohně a menší protipožární bezpečnosti dřevostaveb nejsou oprávněné. Statické vlastnosti dřeva se dokonce působením ohně zhoršují daleko pomaleji, než statické vlastnosti např. betonových pilířů nebo ocelových nosníků. Dřevo trvale obsahuje až 15 % vody a ta se při požáru mění v páru, která zpomaluje hoření.

Dřevo má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Díky schopnosti regulovat vlhkost má skvělé vlastnosti optimálně upravující mikroklima stavby.

Dřevo má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Díky schopnosti regulovat vlhkost má skvělé vlastnosti optimálně upravující mikroklima stavby.

Tesařský způsob nebo montovaná stavba?
Pokud jde o způsob výstavby domů ze dřeva, lze dřevostavby realizovat jako klasickou stavbu budovanou tesařským způsobem z jednotlivých dřevěných prvků. Lze ale také využít některý ze systémů montovaný ch staveb. V poslední době se v nabídce objevily dřevostavby z masivu, které spojují výhody systému montovaných domů s tradičními přednostmi dřevěných staveb. Takovým systémem je masivní dřevěná stěna MHM (Massiv Holz Mauer), která v konstrukci využívá moderních technologií výstavby. Výhodou je i značná variabilita architektonického řešení domu, který je systémem MHM stavěn.

Dílce pro domy z masivu se vyrábějí na speciálně vyvinuté CNC lince, kde hoblovací automat vysušené řezivo formátuje na požadovanou tloušťku, vytváří polodrážky na bocích a drážkovaná plocha tvoří vzduchové komůrky uvnitř stěny. Ty výrazně vylepšují součinitel tepelné prostupnosti celé stěny.

Masiv splní i nízkoeneregetické nároky
Systém dřevěných stěn MHM spočívá v mechanickém spojování masivních dřevěných stavebních prvků, nepoužívají se přitom lepidla ani další chemické prostředky. Celou stěnu či strop tvoří tedy jen masivní dřevo. Není proto nutné bránit přirozenému odvětrávání a difúzi vodních par fóliemi a parozábranami. Takto otevřená konstrukce stěn umožňuje jejich „dýchání“. Stěny kromě toho částečně pomáhají regulovat vlhkost vzduchu uvnitř místnosti – buď vlhkost uvolňují, nebo absorbují podle vnějších podmínek. Povrchová teplota dřeva přitom koresponduje s teplotou vzduchu uvnitř místnosti. Domy z masivu s využitím systému MHM tak vyhovují nárokům na ekologické, ale i nízkoenergetické bydlení.

Dřevostavba z masivu splňuje nároky na nízkoenergetické bydlení.

Dřevostavba z masivu splňuje nároky na nízkoenergetické bydlení.

Malé nároky na čas
Domy z masivu se vyznačují stejnou předností,jakou disponují všechny montované stavby – rychlostí provedení vlastní stavby. Díky tomu, že jsou jednotlivé dílce předem s velkou přesností připraveny v továrně, je jejich montáž na místě otázkou několika týdnů. Odbourávají se tak mokré procesy, jež tradiční výstavbu prodlužují. Navíc je možné stavět i mimo klasickou stavební sezónu, protože mráz nijak podstatně stavby neovlivňuje. Jinou – řekněme „rozpočtovou“ výhodou je realita pevné ceny za montovanou stavbu, investorovi totiž nehrozí neúměrné navyšování rozpočtu během výstavby, jak se to často stává u zděných domů. Ceny montovaného domu, dopravy a objem prací jsou s poměrně velkou jistotou pře dem známy.

Nevýhody lze omezit
Pokud jde o nevýhody, patří k nim v montovaných stavbách horší zvukově izolační schopnost vnitřku stavby (stěny, podlahy). Také menší akumulační schopnost dřeva může zvlášť v létě působit přehřívání stavby. Také nároky na řemeslnické práce jsou u tohoto typu staveb velmi vysoké a jejich nižší kvalita může znamenat vážné problémy – tepelné mosty, poškození konstrukce apod. Pokud se ale na možné problémy předem zaměříme, lze je eliminovat nebo aspoň omezit.

Kam dál?
Dřevostavby s novými možnostmi
Otazníky nad pasivními domy




There is 1 comment

Add yours
  1. Aleš S

    V dřevostavbě bydlíme a jsme rádi, že jsme do toho šli. Stavěla firma dřevostavby my home a už je to skoro pět let, co v ní bydlíme. Veliká spokojenost.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist